• Realizacja działań w zakresie  Programu Edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”
          • Realizacja działań w zakresie Programu Edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”

• 19.06.2022 20:57
          • W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w klasach 1 a, b został zrealizowany program Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu pt.  „Moje dziecko idzie do szkoły”.
            Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy rodziców i dzieci na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych, bezpieczeństwa oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.
            Realizacja obejmowała takie zagadnienia jak:
            - higiena pracy w szkole i w domu;
            - bezpieczne korzystanie z telefonów bezprzewodowych;
            - racjonalne żywienie, higiena przygotowywania i spożywanie posiłków;
            - profilaktyka chorób zakaźnych.
            W ramach realizacji programu zrealizowano wiele akcji oraz zajęć.
            1. Przeprowadzenie diagnozy  i terapii zaburzeń mowy; zajęcia logopedyczne.
            2. Zdrowa żywność – pogadanki, prezentacje, filmy edukacyjne, rytuał klasowy: wspólne śniadania;
            3. Program dla Szkół - jemy owoce, warzywa i nabiał, robimy i jemy zdrowe kanapki, sałatki, kącik zasad zdrowego żywienia, Dzień Zdrowego Żywienia.
            4. Zdrowy tryb życia, sport to zdrowie, zapobieganie otyłości – pogadanki i zajęcia praktyczne z klasą, zajęcia z higienistką szkolną.
            5. Zdrowe zęby – pogadanki, profilaktyka stomatologiczna – fluoryzacja i wizyty kontrolne u dentysty.
            6. Zdrowe oczy – zajęcia profilaktyczne z higienistką szkolną.
            7. Jesteśmy w szkole – zwrócenie uwagi na właściwą pozycję siedzącą, prawidłową postawę ciała, ciężar i prawidłowe noszenie tornistra, zdrowotny bilans szkolny.
            8. Bezpiecznie w domu, w szkole – zajęcia, pogadanki, filmy, spotkanie z ratownikiem medycznym.
            9. Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły;  pogadanki, prezentacje multimedialne, filmy, zajęcia praktyczne, ,,Klub Bezpiecznego Puchatka” i ogólnopolski test bezpieczeństwa.
            10. Bezpiecznie w sieci – Dzień Bezpiecznego Internetu, filmy, prezentacje multimedialne, Sieciaki.pl
            11. Oddychamy czystym powietrzem - bierne palenie – film, prezentacja, zajęcia
            i pogadanki z higienistką szkolną.

12. Pedagogizacja rodziców na spotkaniach klasowych – pogadanki, poznanie ulotek przekazanych do programu, prezentacje multimedialne.

Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wykazywali duże zainteresowanie tematami związanymi ze zdrowiem, prawidłowym funkcjonowaniem organizmu oraz bezpieczeństwem, uzupełniali zadania, układali rymowanki, wyciągali właściwe wnioski.  Materiały pomocnicze przekazane do realizacji programu były w pełni wykorzystane zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców.
            Program spełnił oczekiwania realizatorów. Treści programu dostosowane były do wieku uczniów, ściśle powiązane z podstawą programową w klasie pierwszej. Poprzez realizację programu jego uczestnicy zostali wyposażeni w  niezbędną wiedzę. Tematyka uwrażliwiła uczniów i rodziców na wiele czynników mających wpływ na  życie i zdrowie.
            Realizacja pozytywnie wpłynęła na rozwój uczniów.
            Prezentacja_-_Moje_dziecko_idzie_do_szkoly.pptx