• 21 LISTOPADA - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      22.11.2021

      ZAPRASZAMY  WSZYSTKICH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

      DO UDZIAŁU W SZKOLNYM DNIU ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

      W dniu 23.11.2021

      Ubierz się na żółto lub pomarańczowo i uśmiechnij się!

                  21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

      Przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

      Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas
      z nawiązką.

      Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje

      Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy.

      Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu.

      Życzliwość to małe gesty. 

      Życzliwość nic nie kosztuje. 

      Życzliwość to uśmiech. 

      Życzliwość to bezinteresowność. 

      Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. 
       

      Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas
      z nawiązką! 

     • ZEBRANIA ONLINE Z RODZICAMI

      18.11.2021

      W dniu 23 listopada 2021 r. (wtorek), 24 listopada 2021 r. (środa)  i 25 listopada 2021 r. (czwartek) odbędą się spotkania online Rodziców z Wychowawcami na platformie Zoom:

      23 listopada:

      Klasy: 7a, 7b, 7c, 8b, 8c - godz. 16:30

      Klasy: 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b – godz. 17:15

      Klasy: 1a, 1b, 2b - godz. 16:00

       

      24 listopada:

      Klasy: 2a, 3a, 3b - godz. 16:00

       

      25 listopada:

      Klasa 8 a - godz. 17:00

       

     • Podsumowanie szkolnych konkursów

      13.11.2021

      10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu uroczyście podsumowaliśmy nasze szkolne konkursy: Konkurs Wiedzy o Patronie - Komisji Edukacji Narodowej i konkurs ortograficzny "100 na 100".

      W Konkursie Wiedzy o Patronie – KEN najlepsze wyniki uzyskali:

      I m. Aleksander Haftek z kl. 6 a

      II m. Izabela Stańko z kl. 8 a

      III m. Mikołaj Kos z kl. 6 a

                  Antoni Mazur z kl. 8 b

      Wyróżnienia otrzymali:

      Wiktor Wieliczko z kl. 5 a

      Julia Górniak z kl. 8 b

      Laura Piś z kl. 5 a

      Michał Górski z kl. 6 a

      Kinga Dietrich z kl. 5 a

      Dawid Kędzior z kl. 6 b

      Nikola Nasiewicz z kl. 4 a

      Natomiast w Konkursie ortograficznym "100 na 100" wyróżnili się:

      z klasy 3 a: Emilia Brzuchacz, Rafał Olejarz i Berenika Mikłasz

      z klasy 4 a: Wiktor Jarosz, Milena Korytko

      z klasy 4 b: Mateusz Bogonos, Miłosz Zgłobicki, Szymon Dolepa

      z klasy 5 a: Weronika Bogacz

      z klasy 8 b: Antoni Mazur

      Gratulujemy :)

     • Uśmiech w prezencie :))

      22.10.2021

      Nasza szkoła włączyła się do akcji "Uśmiech w prezencie". Dziękujemy WSZYSTKIM DARCZYŃCOM. JESTEŚCIE WSPANIALI. Zebraliśmy dwa pełne pudła kredek, flamastrów, książeczek, kolorowanek, długopisów, gier dydaktycznych itp. Prezenty zostały przekazane Pani Paulinie Zaleckiej, która koordynuje całą akcją.

      Pani Paulino dziękujemy, że Pani jest :))

     • 11 LISTOPADA

      09.11.2021

      Julian Tuwim

      Ojczyzna

      Ojczyzną   moją  jest Bóg,

      Duch, Syn i Ojciec wszechświata.

      Na każdej z moich dróg

      Ku Niemu dusza ulata. Ojczyzną moją jest łan,

      Łan Polski, prostej, serdecznej,

      Niech mi pozwoli Pan

      W nim znaleźć spoczynek wieczny.

       

      11 listopada to wyjątkowa data w historii naszego kraju.

      Dokładnie 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.

      Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn, które są mocno w tym czasie eksponowane.

      W wielu instytucjach, odbywają się okolicznościowe akademie.

      Również nasza szkoła, włącza się w obchody tego wielkiego święta i  z tej właśnie okazji uczniowie klas 6 a, 7 c i 8 b  przygotowali program artystyczny pt. Jak dziś być patriotą

      Uczniowie pracowali pod opieką pań: Magdaleny Poziemskiej, Katarzyny Jedlińskiej, Beaty Gomułki i Wioletty Grzech- Kędzior.

      Film z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       

     • WAWRZYNEK 2021

      06.11.2021

      27 października odbyła się tegoroczna edycja Konkursu recytatorskiego wierszy o jesienie WAWRZYNEK 2021. Naszą szkołę reprezentowała Judytka Podolak – uczennica klasy II a, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      09.11.2021

      W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza był dla wielu głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.

      Uczniowie w ciszy zapalali znicze na grobach osób, które zasłużyły się dla Pruchnika. Odwiedzili groby poległych powstańców z roku 1864, żołnierzy AK, a także grób Matki Bł. Ks. Bronisława Markiewicza – Pani Marii Markiewicz.  

      Młodzież zatrzymała się także przy grobie naszej rodaczki – Pani Krystyny Sowińskiej, którą w tym roku szczególnie wspominamy. Pani Krystyna była nauczycielką języka polskiego, miłośniczką literatury, poetką. Założyła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Była aktywnym prezesem tej organizacji. Ponadto była autorką pierwszych Jarosławskich Potyczek Ortograficznych oraz Pruchnickich Szranków Ortograficznych. Duszą i sercem oddana pracy społecznej na rzecz Jarosławia i Pruchnika.

      Wspominając panią Sowińską, warto przypomnieć Jej niektóre refleksje:

      „… przyszłość – to nie tylko komputery, plazmy, automatyczne skrzynie biegów i domowe kino… Przyszłość – buduje się na fundamencie całego dziedzictwa miejsca, w którym się urodziliśmy i które zagościło w naszych sercach…”

      "... Czas (...) leci, pędzi, ucieka. A my waz z nim ... Czasem ścigamy się i dopiero na mecie widzimy, że przegraliśmy... Że już po czasie..."

     • Szkoła Pamięta - POLSKIE CMENTARZE NA UKRAINIE

      04.11.2021

      SU i SK Wolontariat bardzo serdecznie dziękują za włączenie się do zbiórki biało-czerwonych zniczy. Lampki, które przynieśli nasi uczniowie zapłonęły nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale przede wszystkim na zabytkowych, często zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie. Pani Anzhela Stetsiv i Pani Ołena Byczkowa odwiedziły miejsca pochówku Polaków także w Borysławiu, Drohobyczu i Schodnicy. Dziękujemy naszym Paniom za pomoc w realizacji projektu. Poniżej publikujemy zdjęcia. Niestety, jak widać na tych fotografiach są to miejsca bardzo zaniedbane…

     • Szkoła Pamięta - 2 listopada DZIEŃ ZADUSZNY

      02.11.2021

      2 listopada  uczniowie klasy 1 A wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Była wspólna modlitwa, zapalanie zniczy na rodzinnych grobach. W ciszy i zadumie zapalili lampki na nagrobku upamiętniającym Żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej.

      Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego
       i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci. Wiedzą, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób odwiedzających to miejsce.

     • UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1 A

      04.11.2021

      „Co wiemy, to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean”

                                                                                   Isaak Newton.

       

           W dniu 29 października w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia klasy pierwszej. Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Pani Katarzyna Kos Wicedyrektor szkoły oraz Rodzice uczniów.

          17 uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej SP Nr 1 im. KEN w Pruchniku. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie przedstawili swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w programie artystycznym. Wprowadzili gości w nastrój pięknej jesiennej atmosfery. W części patriotycznej uroczystości przedstawili uczucia i szacunek do naszej Ojczyzny i symboli narodowych. Pokazali, że już wspaniale radzą sobie z wypełnianiem praw i obowiązków ucznia. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po złożeniu ślubowania Rodzice zwrócili się z prośbą do Pani Katarzyny Kos - Wicedyrektor o przyjęcie dzieci do grona uczniów szkoły, wręczając symboliczny duży ołówek do pasowania. Pani Wicedyrektor dokonała ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Od tego momentu, zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Miłym zakończeniem uroczystości były wręczone przez rodziców upominki - rożki ze słodyczami, a także pamiątkowe zdjęcia.

      Pierwszakom życzymy wielu sukcesów oraz, aby każdy dzień spędzony w murach naszej szkoły był dla nich wspaniałą przygodą, a ich Rodzicom  gratulujemy wspaniałych pociech.

     • Wycieczka w Bieszczady

      21.10.2021

      12 października kl. VII a, VII c i VIII c wyruszyły pod opieką wychowawców i Pani Pedagog Katarzyny Jedlińskiej na jednodniową wycieczkę w Bieszczady.

      Celem naszej wyprawy było Bukowe Berdo (1313 m n.p.m).  Zobaczyliśmy również  Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem. Gdy dotarliśmy na miejsce, rozpoczęliśmy naszą górską wędrówkę. Bieszczady początkowo powitały nas mgłą i  gęstą warstwą chmur, ale z czasem pogoda poprawiała się. Coraz częściej pojawiały się promienie słońca, a góry odsłoniły swoje piękno. Na szlaku nie obeszło się oczywiście bez poślizgnięć, obłoconych butów i spodni oraz kryzysów związanych z kondycją fizyczną. Mimo tego cała grupa dzielnie maszerowała i po około 5 godzinach dotarliśmy szczęśliwie do autokaru. Po trudach wędrówki, wizyta w pizzerii i wspólny posiłek nabrał wyjątkowego smaku.

      Pomimo zmęczenia droga do domu okazała się bardzo przyjemna i autokar rozbrzmiewał gwarem rozmów i  radosnym śpiewem.

     • Turniej piłki ręcznej

      03.11.2021

      W dniu 2 listopada 2021 roku w sali sportowej w Pruchniku odbył się I Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej "Złota Jesień 2021".

      W turnieju wzięło udział 3 drużyny: SPR JKS SAN Jarosław, SP Kramarzówka i UKS Jedynka Pruchnik - gospodarz turnieju.

      Oto wyniki meczów :

      Jedynka Pruchnik - SP Kramarzówka 24:9

      SPR JKS SAN Jarosław - SP Kramarzówka 13:13 karne 2:1

      Jedynka Pruchnik- SPR JKS SAN Jarosław 23:3

      Kolejność końcowa turnieju:

      1. UKS Jedynka Pruchnik pkt. 6 br. 47:12

      2. SPR JKS SAN Jarosław pkt. 2 br. 18: 37

      3. SP Kramarzówka pkt. 1 br. 23: 39

      Wyróżnienia indywidualne:

      Oliwia Mołoń - Kramarzówka

      Emilia Czachor - Jarosław

      Oliwia Malec - Pruchnik

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Izabela Stańko, Oliwia Malec, Antonina Kochanowicz, Maja Kamińska, Maja Podolak, Zuzanna Sieńko, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Milena Barszczak.

      Przed turniejem odbył się mecz kontrolny drużyn dziewcząt z rocznika 2009 i młodsze pomiędzy UKS Jedynka Pruchnik i SPR JKS SAN Jarosław

      Zwyciężyła drużyna z Pruchnika 17:6

      Dziewczęta wystąpiły w składzie:

      Maja Kamińska, Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Lena Małaszowska, Lena Sosnowska, Julia Potoczny, Maria Michalska, Milena Barszczak, Weronika Bogacz, Laura Piś, Liliana Jedlińska i Milena Pszonak

      Opiekę medyczną na turnieju zapewnił pan Robert Pszonak

      Gratulujemy bardzo dobrej postawy naszym zawodniczkom

     • Wycieczka do Krakowa i Bochni

      20.10.2021

      W dniach 11-12 października 2021 roku odbyła się wycieczka do Krakowa i Bochni, w której brali udział uczniowie z klas 7 i 8.

      W poniedziałek, wczesnym rankiem, wyjechaliśmy z Pruchnika. W dobrych nastrojach zmierzaliśmy w stronę Krakowa. 

      Pierwszym punktem naszej wyprawy były Ogrody Doświadczeń im. Stanisława Lema. Mogliśmy tam przeprowadzić różne ciekawe eksperymenty.

      Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie strefy jak: mechanika, akustyka, hydrostatyka, optyka i magnetyzm. Jednak szczególnie  podobała się strefa „Piaskowa planeta”, która zainspirowała do działania naszych przyszłych architektów, artystów i inżynierów.

      Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć piękne mozaiki w większości zrobione z naturalnych kamieni oraz szatę, którą św. Jan Paweł II miał na sobie w chwili zamachu na Jego życie. 

      Następnie wyjechaliśmy w kierunku Kopalni Soli w Bochni, gdzie zaplanowany był nocleg. Byliśmy na wieczornym zwiedzaniu kopalni. Po wycieczce i obiadokolacji, zorganizowano - tylko dla nas - kilka niespodzianek. Dyskoteka i mecze piłki nożnej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rano (12.10) wyjechaliśmy na powierzchnię. Pobyt w tak niezwykłym miejscu dostarczył nam wiele niezapomnianych wspomnień. 

      Kolejnym przystankiem był Krakowski Rynek. Zobaczyliśmy tam Sukiennice i Kościół Mariacki, a w południe udaliśmy się Wawel, aby oglądać komnaty królewskie. Podziwialiśmy piękne, olbrzymie arrasy i zabytkowe meble. Po wyjściu z zamku, w małej, kameralnej krakowskiej restauracji zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się w stronę Pruchnika.  

      Było naprawdę super. Dziękujemy :)

     • Sadziliśmy łąkę kwietną :)

      02.11.2021

      W dniu 26 października, uczniowie klasy VII C wraz z wychowawcą panią Beatą Gomułką,

      brali udział w zagospodarowaniu łąki kwietnej przy Baszcie w Pruchniku.

      Akcja ta, była kontynuacją działań w ramach programu ”Czysta rzeka Mleczka” i jest

      wpisana w kalendarium prac  SK LOP.

      Uczniowie zakupili cebulki kwiatów, przygotowali działkę i wykonali nasadzenia.

      W ten sposób, chcemy propagować działania na rzecz ochrony naturalnego środowiska naszej

      Małej Ojczyzny i kształtować  właściwe  postawy proekologiczne  u naszych  uczniów.