• Bohateron 2021
     • Bohateron 2021

      28.11.2021

      BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

      Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

      W akcji udział wzięli uczniowie klas III, VII i VIII. Podczas lekcji zapoznali się z tematyką Powstania Warszawskiego, poznali sylwetki żyjących jeszcze bohaterów tych wydarzeń. Dla powstańców uczniowie wykonali kartki z podziękowaniami i życzeniami.

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      22.11.2021

      23 listopada w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Życzliwości

      i Pozdrowień.” W tym dniu na szkolnych korytarzach i klasach dominował kolor żółty i pomarańczowy – ubranie naszych uczniów zawierało żółte i pomarańczowe barwy.

      Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali happening – rozdawali „Talony życzliwości” i graficzne emotikony – „Roześmiane Buźki”

      W klasach i na korytarzach przygotowano wystrój nawiązujący do „Dnia Życzliwości i Pozdrowień.”

     • ZEBRANIA ONLINE Z RODZICAMI

      18.11.2021

      W dniu 23 listopada 2021 r. (wtorek), 24 listopada 2021 r. (środa)  i 25 listopada 2021 r. (czwartek) odbędą się spotkania online Rodziców z Wychowawcami na platformie Zoom:

      23 listopada:

      Klasy: 7a, 7b, 7c, 8b, 8c - godz. 16:30

      Klasy: 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b – godz. 17:15

      Klasy: 1a, 1b, 2b - godz. 16:00

       

      24 listopada:

      Klasy: 2a, 3a, 3b - godz. 16:00

       

      25 listopada:

      Klasa 8 a - godz. 17:00

       

     • Podsumowanie szkolnych konkursów

      13.11.2021

      10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu uroczyście podsumowaliśmy nasze szkolne konkursy: Konkurs Wiedzy o Patronie - Komisji Edukacji Narodowej i konkurs ortograficzny "100 na 100".

      W Konkursie Wiedzy o Patronie – KEN najlepsze wyniki uzyskali:

      I m. Aleksander Haftek z kl. 6 a

      II m. Izabela Stańko z kl. 8 a

      III m. Mikołaj Kos z kl. 6 a

                  Antoni Mazur z kl. 8 b

      Wyróżnienia otrzymali:

      Wiktor Wieliczko z kl. 5 a

      Julia Górniak z kl. 8 b

      Laura Piś z kl. 5 a

      Michał Górski z kl. 6 a

      Kinga Dietrich z kl. 5 a

      Dawid Kędzior z kl. 6 b

      Nikola Nasiewicz z kl. 4 a

      Natomiast w Konkursie ortograficznym "100 na 100" wyróżnili się:

      z klasy 3 a: Emilia Brzuchacz, Rafał Olejarz i Berenika Mikłasz

      z klasy 4 a: Wiktor Jarosz, Milena Korytko

      z klasy 4 b: Mateusz Bogonos, Miłosz Zgłobicki, Szymon Dolepa

      z klasy 5 a: Weronika Bogacz

      z klasy 8 b: Antoni Mazur

      Gratulujemy :)

     • Tydzień Misyjny

      29.11.2021

      Jak co roku Koło Misyjne działające w naszej szkole włączyło się w obchody przypadającego w październiku Tygodnia Misyjnego. Była to dla wszystkich  kolejna okazja do modlitwy i ofiary mającej na celu pomoc misjonarzom i ludziom ubogim w krajach misyjnych. Obchody te rozpoczęła uroczysta Msza Święta, w której oprawę włączyli się czynnie członkowie koła. Uczniowie zaprezentowali flagi symbolizujące poszczególne kontynenty oraz przynieśli do ołtarza dary ofiarne. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Piotr Kandefer, który w pięknej homilii zwrócił uwagę na fakt, że misjonarzem może być każdy z nas, głosząc Ewangelię w swoim najbliższym otoczeniu, świadcząc o Dobrej Nowinie wśród kolegów, sąsiadów i najbliższych. Podczas Eucharystii nowym członkom Koła Misyjnego wręczone zostały legitymacje.

     • 11 LISTOPADA

      09.11.2021

      Julian Tuwim

      Ojczyzna

      Ojczyzną   moją  jest Bóg,

      Duch, Syn i Ojciec wszechświata.

      Na każdej z moich dróg

      Ku Niemu dusza ulata. Ojczyzną moją jest łan,

      Łan Polski, prostej, serdecznej,

      Niech mi pozwoli Pan

      W nim znaleźć spoczynek wieczny.

       

      11 listopada to wyjątkowa data w historii naszego kraju.

      Dokładnie 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.

      Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn, które są mocno w tym czasie eksponowane.

      W wielu instytucjach, odbywają się okolicznościowe akademie.

      Również nasza szkoła, włącza się w obchody tego wielkiego święta i  z tej właśnie okazji uczniowie klas 6 a, 7 c i 8 b  przygotowali program artystyczny pt. Jak dziś być patriotą

      Uczniowie pracowali pod opieką pań: Magdaleny Poziemskiej, Katarzyny Jedlińskiej, Beaty Gomułki i Wioletty Grzech- Kędzior.

      Film z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       

     • WAWRZYNEK 2021

      06.11.2021

      27 października odbyła się tegoroczna edycja Konkursu recytatorskiego wierszy o jesienie WAWRZYNEK 2021. Naszą szkołę reprezentowała Judytka Podolak – uczennica klasy II a, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      09.11.2021

      W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza był dla wielu głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.

      Uczniowie w ciszy zapalali znicze na grobach osób, które zasłużyły się dla Pruchnika. Odwiedzili groby poległych powstańców z roku 1864, żołnierzy AK, a także grób Matki Bł. Ks. Bronisława Markiewicza – Pani Marii Markiewicz.  

      Młodzież zatrzymała się także przy grobie naszej rodaczki – Pani Krystyny Sowińskiej, którą w tym roku szczególnie wspominamy. Pani Krystyna była nauczycielką języka polskiego, miłośniczką literatury, poetką. Założyła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Była aktywnym prezesem tej organizacji. Ponadto była autorką pierwszych Jarosławskich Potyczek Ortograficznych oraz Pruchnickich Szranków Ortograficznych. Duszą i sercem oddana pracy społecznej na rzecz Jarosławia i Pruchnika.

      Wspominając panią Sowińską, warto przypomnieć Jej niektóre refleksje:

      „… przyszłość – to nie tylko komputery, plazmy, automatyczne skrzynie biegów i domowe kino… Przyszłość – buduje się na fundamencie całego dziedzictwa miejsca, w którym się urodziliśmy i które zagościło w naszych sercach…”

      "... Czas (...) leci, pędzi, ucieka. A my waz z nim ... Czasem ścigamy się i dopiero na mecie widzimy, że przegraliśmy... Że już po czasie..."

     • Szkoła Pamięta - POLSKIE CMENTARZE NA UKRAINIE

      04.11.2021

      SU i SK Wolontariat bardzo serdecznie dziękują za włączenie się do zbiórki biało-czerwonych zniczy. Lampki, które przynieśli nasi uczniowie zapłonęły nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale przede wszystkim na zabytkowych, często zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie. Pani Anzhela Stetsiv i Pani Ołena Byczkowa odwiedziły miejsca pochówku Polaków także w Borysławiu, Drohobyczu i Schodnicy. Dziękujemy naszym Paniom za pomoc w realizacji projektu. Poniżej publikujemy zdjęcia. Niestety, jak widać na tych fotografiach są to miejsca bardzo zaniedbane…

     • Szkoła Pamięta - 2 listopada DZIEŃ ZADUSZNY

      02.11.2021

      2 listopada  uczniowie klasy 1 A wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Była wspólna modlitwa, zapalanie zniczy na rodzinnych grobach. W ciszy i zadumie zapalili lampki na nagrobku upamiętniającym Żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej.

      Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego
       i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci. Wiedzą, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób odwiedzających to miejsce.

     • UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1 A

      04.11.2021

      „Co wiemy, to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean”

                                                                                   Isaak Newton.

       

           W dniu 29 października w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia klasy pierwszej. Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Pani Katarzyna Kos Wicedyrektor szkoły oraz Rodzice uczniów.

          17 uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej SP Nr 1 im. KEN w Pruchniku. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie przedstawili swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w programie artystycznym. Wprowadzili gości w nastrój pięknej jesiennej atmosfery. W części patriotycznej uroczystości przedstawili uczucia i szacunek do naszej Ojczyzny i symboli narodowych. Pokazali, że już wspaniale radzą sobie z wypełnianiem praw i obowiązków ucznia. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po złożeniu ślubowania Rodzice zwrócili się z prośbą do Pani Katarzyny Kos - Wicedyrektor o przyjęcie dzieci do grona uczniów szkoły, wręczając symboliczny duży ołówek do pasowania. Pani Wicedyrektor dokonała ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Od tego momentu, zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Miłym zakończeniem uroczystości były wręczone przez rodziców upominki - rożki ze słodyczami, a także pamiątkowe zdjęcia.

      Pierwszakom życzymy wielu sukcesów oraz, aby każdy dzień spędzony w murach naszej szkoły był dla nich wspaniałą przygodą, a ich Rodzicom  gratulujemy wspaniałych pociech.

     • Turniej piłki ręcznej

      03.11.2021

      W dniu 2 listopada 2021 roku w sali sportowej w Pruchniku odbył się I Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej "Złota Jesień 2021".

      W turnieju wzięło udział 3 drużyny: SPR JKS SAN Jarosław, SP Kramarzówka i UKS Jedynka Pruchnik - gospodarz turnieju.

      Oto wyniki meczów :

      Jedynka Pruchnik - SP Kramarzówka 24:9

      SPR JKS SAN Jarosław - SP Kramarzówka 13:13 karne 2:1

      Jedynka Pruchnik- SPR JKS SAN Jarosław 23:3

      Kolejność końcowa turnieju:

      1. UKS Jedynka Pruchnik pkt. 6 br. 47:12

      2. SPR JKS SAN Jarosław pkt. 2 br. 18: 37

      3. SP Kramarzówka pkt. 1 br. 23: 39

      Wyróżnienia indywidualne:

      Oliwia Mołoń - Kramarzówka

      Emilia Czachor - Jarosław

      Oliwia Malec - Pruchnik

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Izabela Stańko, Oliwia Malec, Antonina Kochanowicz, Maja Kamińska, Maja Podolak, Zuzanna Sieńko, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Milena Barszczak.

      Przed turniejem odbył się mecz kontrolny drużyn dziewcząt z rocznika 2009 i młodsze pomiędzy UKS Jedynka Pruchnik i SPR JKS SAN Jarosław

      Zwyciężyła drużyna z Pruchnika 17:6

      Dziewczęta wystąpiły w składzie:

      Maja Kamińska, Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Lena Małaszowska, Lena Sosnowska, Julia Potoczny, Maria Michalska, Milena Barszczak, Weronika Bogacz, Laura Piś, Liliana Jedlińska i Milena Pszonak

      Opiekę medyczną na turnieju zapewnił pan Robert Pszonak

      Gratulujemy bardzo dobrej postawy naszym zawodniczkom

     • Sadziliśmy łąkę kwietną :)

      02.11.2021

      W dniu 26 października, uczniowie klasy VII C wraz z wychowawcą panią Beatą Gomułką,

      brali udział w zagospodarowaniu łąki kwietnej przy Baszcie w Pruchniku.

      Akcja ta, była kontynuacją działań w ramach programu ”Czysta rzeka Mleczka” i jest

      wpisana w kalendarium prac  SK LOP.

      Uczniowie zakupili cebulki kwiatów, przygotowali działkę i wykonali nasadzenia.

      W ten sposób, chcemy propagować działania na rzecz ochrony naturalnego środowiska naszej

      Małej Ojczyzny i kształtować  właściwe  postawy proekologiczne  u naszych  uczniów.