• Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym - spotkanie z przedstawicielem KRUS

      • 01.03.2023 15:36
      • Przebywanie w obszarze wiejskim to nie tylko radość  z obcowania z naturą, ale także ryzyko wypadków związanych ze specyficznym trybem życia. Warto uświadamiać o tym już najmłodszych mieszkańców. Z tego powodu w dniu 27.02.2023 r w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Pyrą - główną specjalistką do spraw prewencji w Jarosławiu. Poinformowała ona uczniów o rożnego rodzaju zagrożeniach wynikających z pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Ostrzegła przed niebezpieczeństwami, które mogą spotkać dzieci podczas prac w gospodarstwie, zwłaszcza z ciągnikami i maszynami rolniczymi. Przeprowadziła pogadankę nt. bezpiecznych zachowań przy stosowaniu substancji niebezpiecznych.
       W ramach spotkania uczniowie klas od I do III obejrzeli film "Gra o zdrowie i bezpieczeństwo", fragmenty filmu ,,Upadek to nie przypadek", ukazujący prace których nie należy zalecać dzieciom poniżej 16 roku życia. Szczegółowo zostały omówione zagrożenia, jakie mogą spotkać w gospodarstwie rolnym oraz na swoich podwórkach. Przypomniano także, jak wykorzystywać i przechowywać substancje chemiczne.
       Wizyta przedstawicielki  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była powiązana z XIII edycją Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  dla dzieci ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji nie używamy. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Uczniowie otrzymali gadżety oraz pamiątkowe broszury tematycznie związane z założeniami konkursu.


        Uczniom dziękujemy za udział w konkursie a Pani Małgorzacie Pyrze  za przekazanie tak cennych informacji i wskazówek.
        
      • więcej
      • Zabawa walentynkowa klas pierwszych

      • 01.03.2023 15:36
      • W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek  jako Święta Zakochanych pojawiła się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Świętują zarówno zakochani jak i poszukujący miłości – bez względu na wiek. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia i sympatię. Kto uzbiera więcej walentynek, ten ma więcej szacunku, przychylności ludzi i miłości wokół siebie.
       14 lutego 2023 roku odbyła się zabawa walentynkowa klas pierwszych z udziałem animatora. To wyjątkowe wydarzenie przepełnione było radością i zabawą. Nie zabrakło tańców,  rywalizacji, a co najważniejsze-uśmiechu i satysfakcji. Pięknie udekorowana sala wpłynęła na atmosferę zabawy . Kolorowe balony i wszechobecne serduszka uwydatniły radość wydarzenia. Uczniowie klas pierwszych byli zakochani… w zabawie.
       W tym szczególnym dniu mnóstwo czasu poświęciliśmy na rozmowy o przyjaźni, sympatii, miłości i życzliwości. Bardzo ważne jest by pielęgnować te wartości na co dzień. Takie szkolne święto to okazja do zabaw i wspólnych fotografii.
        
      • więcej
      • BEZPIECZNE WAKACJE 2022
      • BEZPIECZNE WAKACJE 2022

      • 05.07.2022 14:50
      • Za nami już ostatnia 10 lekcja w roku szkolnym 2021/2022 w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców".
        
       • Uczniowie klas I-III obejrzeli prezentację na temat  najważniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z wakacyjnym odpoczynkiem:
       -  zasady bezpieczeństwa nad wodą,
       - bezpieczne podróżowanie po górach,
       - bezpieczne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w lesie i w domu.
       • Do wykonania podczas zajęć były trzy zadania i dwa do wykonania w domu (jedno na karcie pracy numer jeden i jedno tradycyjnie na prezentacji).


       Drogie Dzieci, drodzy Rodzice!
            Życzymy wspaniałych, pogodnych, roześmianych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
       Lekcja_10_-_Bezpieczne_wakacje_(prezentacja_multimedialna).pdf
        
      • więcej
      • Klasa 1 A zrealizowała III Moduł ,,Na ratunek”
      • Klasa 1 A zrealizowała III Moduł ,,Na ratunek”

      • 19.06.2022 21:00
      • kończąc działania w III edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego czytelnictwo w klasach I-III ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY.

                 Podczas realizacji modułu III dzieci zapoznały się z bardzo ciekawą i ujmującą lekturą ,,Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Książka opowiada niesamowitą historię niedźwiedzia o imieniu Wojtek, który w czasie II wojny światowej towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Armii Polskiej. Na podstawie książki uzupełniały strony lekturników, w którym zilustrowały przygody głównego bohatera.  Rysowały pastelami niedźwiadka i jego przygody. Zilustrowały jego sylwetkę
       w edytorze grafiki Paint. Wykonały maski misia. Układały tematycznie puzzle online. Obejrzały filmy: ,,Kapral Wojtek – niedźwiedź z polskiej armii” i ,,Wojtek Berr”. 

            Wybrały wspólnie zawód obronny ,,Żołnierz”. W poszukiwaniu wiadomości
       o wybranej postaci zwiedziły wirtualne Miasto Zawodów, w którym odpowiedziały sobie na nurtujące pytania:   cechy postaci?, co robi?, jaką jest osobą?

             Na podstawie zdobytych wiadomości na temat cech poszukiwanej osoby, stworzyły na kartach pracy jej rysopis. Zadaniem, które sprawiło wiele przyjemności dzieciom był piknik czytelniczy na placu przy szkole, podczas którego „przy słoneczku, pod chmurką pierwszoklasiści czytali wybrane fragmenty lekturki”.
                 Na zakończenie sprawdziły swoją wiedzę na temat lektury dzięki ciekawym zadaniom online oraz  wypełniały karty samooceny w swoich lekturnikach.

              Uczestnictwo w tym projekcie rozwinęło wśród uczniów aktywność czytelniczą
        i rozbudziło ich ciekawość literacką. Była to dla nich interesująca forma omawiania lektur szkolnych, ciekawa przygoda i świetna zabawa.

       Modul_III_-Na_ratunek_-klasa_1_A.pptx
        
      • więcej