• Apel podsumowujący

      27.06.2022

      23 czerwca odbył się uroczysty apel podsumowujący działalność wszystkich organizacji działających w szkole. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, SK Wolontariatu, UKS Jedynka, SK LOP, SK PCK, SK Caritas, Kółka Misyjnego oraz szkolnego chóru Sound Angels - zaprezentowali sprawozdania z działalności w bieżącym roku szkolnym. Uczniom szczególnie zaangażowanym w pracę poszczególnych organizacji wręczono dyplomy uznania. Imprezę uświetnił występ Oli Wójcik z klasy 7a, Weroniki Homik z klasy 7a i Zuzi Wywrot z klasy 8 a.

     • Biwakowe szaleństwo w kl. III b

      27.06.2022

      W dniach 14-15 czerwca klasa III b wybrała się na biwak na Wolę Węgierską. Przygotowania do tej wyprawy trwały ponad tydzień. I wreszcie nadszedł ten dzień. Wyprawę rozpoczęła zbiórka w szkole podczas, której wychowawczyni przedstawiła i omówiła regulamin oraz podała szczegółowy harmonogram biwaku i osób dyżurujących. Po odprawie udaliśmy się na miejsce biwakowania. Gdy dotarliśmy, z pomocą rodziców rozłożyliśmy namioty i przygotowaliśmy obozowisko. Wyznaczyliśmy miejsce zbiórki, teren do gier i zabaw oraz przestrzeń gastronomiczną. Po dokładnym zakwaterowaniu rozpoczęliśmy biwakowanie. Po cały m dniu wrażeń jedną z atrakcji było Kino pod gwiazdami i cieplutki popcorn. Zmęczeni, ale pełni dobrego humoru udaliśmy się do swoich namiotów. Noc przebiegła bardzo spokojnie, a rano obudziły nas przepiękne dźwięki otaczającego lasu. Dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki, zjedliśmy śniadanko i biwakowanie trwało dalej. Ale jak to mówią "co dobre, szybko się kończy", około południa zaczęliśmy składać namioty i sprzątać obozowisko. Dziękujemy bardzo Mamusiom za to, że mieliśmy pełne brzuszki i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a Tatusiom, że "nic nam na głowę nie spadło". Były to dwa dni niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Ten wspaniale spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Wycieczka w Bieszczady

      27.06.2022

      21 czerwca uczniowie z klasy 8 a, b, c oraz z 4 a wyruszyli dwoma autokarami na wycieczkę. Najpierw zatrzymali się w Lesku. Tam w uroczej cukierni zajadali się słodkościami. Następnie, słuchając ciekawych i zabawnych opowieści panów przewodników, wyjechali w dalszą podróż, która wiodła małą i wielką pętlą Bieszczad. Po dotarciu do Balnicy wsiedli w Bieszczadzką Kolejkę Leśną i przejechali do Majdanu. Kolejny etap wycieczki to krótki spacer szlakiem turystycznym. Po pieszej wędrówce, nieco głodni pojechali na pyszne pierogi. Po posiłku udali się do Polańczyka, gdzie zaplanowany był rejs statkiem, zwiedzanie zapory, zakup pamiątek i powrót do domu. Do Pruchnika wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, zwłaszcza ósmoklasiści, którzy jeszcze mogli spędzić ostatnie chwile razem.

     • Wycieczka do Sanoka i Arłamowa

      27.06.2022

      W dniu 21 czerwca uczniowie z klasy 7a, 7c i 8 a uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady.

      Realizując program wycieczki, odbyliśmy podróż w przeszłość, zwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen ten wymieniany jest, wśród najbardziej znanych muzeów typu skansenowskiego w Europie.

      Usytuowanie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, wiernie oddaje typowe dla Podkarpacia naturalne ukształtowanie terenu i występującą na tym obszarze roślinność oraz charakterystyczna zabudowę.

      Kolejnym punktem programu wycieczki była rekreacja w hotelu Arłamów, gdzie uczniowie próbowali swych sił w paku linowym, na polu mini golfa i w basenie.

    • Egzamin na kartę rowerową 2022
     • Egzamin na kartę rowerową 2022

      27.06.2022

      Wszyscy, zarówno piesi jak i kierujący pojazdami, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Jednak ruch drogowy, w którym uczestniczymy, nie jest niekontrolowanym zjawiskiem, obowiązują w nim reguły i zasady, dzięki którym jesteśmy mniej narażeni na niebezpieczeństwa występujące na drodze, przede wszystkim wypadki. Tak więc wszyscy, również i dzieci, powinny znać przepisy obowiązujące na drodze i zawsze ich przestrzegać.

             Kartę rowerową powinni otrzymywać uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia. Szkolenie rowerzystów jest znakomitą inwestycją, gdyż najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę, nie tylko wykorzystują później swoją wiedzę do bezpiecznej jazdy rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi, a gdy dorosną – mają solidne podstawy do tego, by zdobyć np. kartę motorowerową czy w końcu prawo jazdy.

            Przygotowanie do egzamin na kartę rowerową, daje dzieciom możliwości do świadomego
      i bezpiecznego korzystania z dróg.

             W dniach od  15 maja do  9 czerwca dla uczniów klas III - VII przeprowadzone zostały egzaminy teoretyczne ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Sprawdzenie wiadomości odbywało się w formie pisemnej i polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań jednokrotnego wyboru, dopuszczalne 3 błędy oraz testu ze znajomości znaków drogowych.

       

             Celem egzaminu było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym.

       

            Część teoretyczną zaliczyło 50 uczniów, którzy w dniach 1o i 20 czerwca przystąpili do egzaminu praktycznego na przygotowanym polu manewrowym w Sali gimnastycznej.

       

            Egzamin polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:


      a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
      b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:

      •  pozycja kierującego na pojeździe
      • upewnienie się o możliwości jazdy
      •  płynne ruszanie z miejsca, slalom
      • zmiany kierunku jazdy
      •  jazda wytyczonym pasem bez najeżdżania na linię
      •  kierowanie jedną ręką i manewrowanie drugą (przełożenie stojącej butelki z jednego  stolika na drugi)
      • Jazda wytyczonym torem – ósemka
      • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu
      • stosowanie się do znaków

            Egzamin  z wynikiem pozytywnym ukończyło 50 uczniów, czyli uzyskali w 90% poprawnie wykonanych poszczególnych zadań.

      Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwały panie:

      Magdalena Poziemska - nauczyciel techniki,

      Anna Bielec - koordynator wychowania komunikacyjnego.

       

            Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” gratulujemy
      i życzymy bezpiecznej jazdy!

     • Dwudniowa wycieczka w Bieszczady

      20.06.2022

      W dniach 14-15 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV b i V a wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce w Bieszczady.

                     Pierwszy dzień wyprawy rozpoczął się zakupami w cukierni "Słodki Domek" znajdującej się w Lesku. Dalsza droga wiodła małą i wielką pętlą Bieszczad. W trakcie jej trwania, podczas mijania kolejnym miejscowości, pani przewodnik przybliżała historię tamtych terenów i ludności. Po dotarciu do Balnicy wszyscy wsiedli do kolejki, która wiodła przez urokliwe zakątki Bieszczad. Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka malowniczym szlakiem wiodącym do rezerwatu przyrody Sine Wiry. Następnie odbył się przejazd autokarem do Soliny, gdzie nastąpił wyczekiwany przez uczniów czas wolny na zakup pamiątek i nie tylko… Później nastąpił przejazd do zapory w Myczkowcach. Tam też został zwiedzony Ogród Biblijny. Ostatnim etapem pierwszego dnia podróży był przejazd do hotelu Dwór Ostoja Klimkówka, obiadokolacja, a także atrakcje w postaci pobytu na basenie czy też na kręgielni. Warto wspomnieć, iż po tak intensywnym dniu duża część uczniów przed spaniem delektowała się oglądaniem meczu Polska - Belgia (niestety przegranym). 

                     Drugi dzień wycieczki rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Nafty i Gazownictwa w Bóbrce. Przewodnik barwnie i bardzo ciekawie opowiadał o polskim farmaceucie i przedsiębiorcy, założycielu pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, pionierze przemysłu naftowego w Europie i wielkim społeczniku - Ignacym Łukasiewiczu. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w pustelni św. Jana z Dukli. W Dukli zostało także zwiedzone muzeum historyczne, gdzie można się było dowiedzieć o walkach toczących się w tej okolicy podczas I i II wojny światowej. Następnym punktem programu drugiego dnia szkolnej eskapady był pobyt w Skansenie Archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy.  Miejsce to prezentowało życie naszych przodków w pradawnych czasach. W drodze powrotnej jeszcze miał miejsce  obiad, po którym około godz. 19.00 dotarliśmy do Pruchnika.

                     Duże podziękowania należą się rodzicom, którzy sfinansowali uczniom klas IV b
      i V a tę dwudniową wycieczkę.

      Opiekunowie: Agnieszka Olejarz, Halina Stańko, Adam Olejarz

     • Kolejne sukcesy naszych uczniów!

      19.06.2022

      W maju 2022 roku odbył się wojewódzki konkurs plastyczny pt. Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym”. Była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich talentów.

      CELEM KONKURSU było:

      • kultywowanie tradycji i zwyczajów Podkarpacia,
      • poznawanie kultury ludowej i rozbudzanie szacunku do dawnych tradycji,
      • motywowanie młodych pokoleń do poszukiwania źródeł kultury,
      • pogłębienie wiedzy na temat otaczającej nas przyrody i jej poszanowania,
      • uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno i zagrożenia przyrody ojczystej,
      • rozbudzanie umiejętności obserwacji przyrody,
      • rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz rozwój myślenia twórczego u dzieci i młodzieży.

      Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej zgodnej z tematem.

      Laureatem konkursu wśród uczniów klas 1 – 3 została Anna Fijałkowska z klasy 1 b, a wyróżnienie otrzymała Vanessa Kos z klasy 1 a. W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymała uczennica klasy V b – Emilia Szejnar – Sowa.

      Zwycięzcom GRATULUJEMY!

     • Srebrna drużyna z Pruchnika🥇

      15.06.2022

      15 czerwca w Jaslanach k. Mielca w pięknej, nowej hali sportowej odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt. Spotkały się w nim cztery najlepsze drużyny, które miały za sobą eliminacje gminne, powiatowe, rejonowe, półfinały i baraż. Turniej miał bardzo wyrównany przebieg. Do ostatniego meczu ważyły się losy medali.

      Nasze szczypiornistki pokazały się z bardzo dobrej strony i wywalczyły srebrne medale oraz uzyskały tytuł Wicemistrzyń Województwa Podkarpackiego!!!

      Oto wyniki meczów:

      Pruchnik- Malinie 7:6

      Posada Górna - Dynów 7:6

      Pruchnik - Dynów 7:8

      Posada Górna - Malinie 9: 9 (karne 2:0)

      Pruchnik- Posada Górna 6:4

      Dynów- Malinie 13:9

      Kolejność końcowa zawodów:

      1. SP 1 Dynów

      2. SP 1 Pruchnik

      3. SP Posada Górna

      4. SP Malinie

      Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

      Maja Kamińska, Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Milena Wańkowicz, Kinga Dietrich, Lena Małaszowska, Julia Potoczny, Lena Sosnowska, Oliwia Szkoła, Maria Michalska,, Liliana Jedlińska, Nikola Nasiewicz, Zofia Potoczny

      Opiekun drużyny: Waldemar Wańkowicz

      Serdecznie gratulujemy drużynie osiągnięć i życzymy udanych wakacji!

     • GRATULUJEMY

      15.06.2022

      Kacper Capik z kl. VII b w gronie laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez PKO na uroczystej gali w Rzeszowie. Kacper uzyskał tytuł laureata konkursu z biologii pod opieką p. Beaty Gomułki.

     • "Koci apel"

      07.06.2022

      Drodzy Uczniowie odpowiadamy na "koci apel" z Ośrodka Adopcyjnego "Ada" w Przemyślu.

      Bardzo potrzebny jest żwirek silikonowy i bentonitowy. Żwirek można przynosić do szkoły i zostawiać w koszu na holu głównym w budynku A do końca tego tygodnia - 10 czerwca.

      Dziękujemy

     • Brąz dla Pruchnika

      08.06.2022

      Koniec roku szkolnego już blisko. My jednak nie próżnujemy i walczymy o kolejne sportowe laury

      W dniu dzisiejszym na stadionie w Kolbuszowej odbył się Finał Wojewódzki w Trójboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 50 drużyn (25 drużyn dziewcząt i 25 drużyn chłopców). Powiat jarosławski reprezentowała Szkoła Podstawowa Nr 1 z Pruchnika. Chłopcy z naszej szkoły dzielnie walczyli w wyrównanej stawce i zajęli 15 miejsce.

      Dużą niespodziankę zaserwowała drużyna dziewcząt, która zdobyła brązowe medale i zajęła 3 miejsce w Województwie Podkarpackim poprawiając swój wynik z zawodów powiatowych o prawie 100 pkt.!!!

      Dziewczęta:

      SP 5 Dębica 517 pkt.

      SP 17 Rzeszów 512 pkt.

      SP 1 Pruchnik 502 pkt.

      ...

      Skład drużyny dziewcząt:

      Justyna Kędzior, Julia Czernikarz, Liliana Jedlińska, Marlena Motyl, Nikola Nasiewicz, Milena Pszonak

      Opiekun drużyny: Waldemar Wańkowicz

      Skład drużyny chłopców:

      Mateusz Bogonos, Michał Halejcio, Michał Malec, Szymon Sowa, Sebastian Wójtowicz, Gabriel Zając

      Opiekun drużyny chłopców: Marcin Szeliga

      Serdecznie gratulujemy młodym lekkoatletom i życzymy dalszych sukcesów

     • Lekcja właściwego sposobu godpodarowania odpadami komunalnymi.

      07.06.2022

      3 czerwca 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwego sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi. Lekcja została przeprowadzona przez PGKiM Sp. z o.o. w Jarosławiu. W pogadance brali udział uczniowie klas VI,VII i VIII.

      Uczniowie dowiedzieli się, że niektóre odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

      Na koniec odbył się quiz utrwalający poznane zasady recyklingu. Zadaniem uczestników było prawidłowe posegregowanie odpadów według zasad obowiązujących na terenie Naszej Gminy.

      Wszyscy obecni otrzymali ulotki edukacyjne zawierające dokładne instrukcje na temat selektywnej zbiórki odpadów.

     • Najlepsi trójboiści w powiecie jarosławskim są z ... Pruchnika

      07.06.2022

      31 maja na terenie Orlika w Laszkach odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział cztery drużyny chłopców i sześć drużyn dziewcząt z powiatu jarosławskiego. W obydwu kategoriach zwyciężyły drużyny z naszej szkoły i uzyskały prawo startu w Finale Wojewódzkim.

      Oto wyniki końcowe:

      Dziewczęta:

      1. SP 1 Pruchnik. 406 pkt.

      2. SP Laszki. 354

      3. SP Szówsko. 273

      4. SP 5 Jarosław. 272

      5.SP Rozbórz Długi 262

      6. SP Munina. 262

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Justyna Kędzior, Liliana Jedlińska, Nikola Nasiewicz, Julia Czernikarz, Marlena Motyl, Milena Pszonak

      Chłopcy:

      1. SP 1 Pruchnik. 316 pkt.

      2. SP Laszki. 269

      3. SP Szówsko. 259

      4. SP Wólka Pełkinska 227

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Mateusz Bogonos, Michał Halejcio, Michał Malec, Szymon Sowa, Sebastian Wójtowicz, Gabriel Zając

      Drużyny do zawodów przygotowali: Bogdan Sikorski, Marcin Szeliga i Waldemar Wańkowicz

      Życzymy powodzenia w kolejnych zawodach

     • Srebrno-brązowy Pruchnik

      07.06.2022

      Na stadionie MOSiR w Stalowej Woli przeprowadzono Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lidze Lekkoatletycznej. W zmiennej pogodzie (słońce/deszcz/wiatr) przyszło rywalizować lekkoatletom. Drużyny z naszej szkoły zaprezentowały się z bardzo dobrej strony: dziewczęta zdobyły brązowe medale a chłopcy wracają do Pruchnika ze srebrem.

      Na uwagę zasługuje fakt, że jesteśmy jedyną szkołą w woj. podkarpackim, która zdobyła dwa medale!!!

      Kolejność drużyn była następująca:

      Dziewczęta:

      SP Nr 4 Sanok - 1038 pkt

      SP Nr 1 Sanok - 916 pkt

      SP Nr 1 Pruchnik - 899 pkt

      SP Nr 28 Rzeszów - 847 pkt

      SP Nr 1 Frysztak - 797 pkt

      SP Nr 5 Dębica - 758 pkt

      SP Raniżów - 652 pkt

      SP Narol - 617 pkt

      SP Nr 6 Krosno - 614 pkt

      SP Chorzelów - 490 pkt

      SP Zaczernie - 482 pkt

      SP Nr 11 Stalowa Wola - 431 pkt

      SP Nr 2 Białobrzegi - 229 pkt

      Skład drużyny z Pruchnika: Oliwia Malec, Izabela Stańko, Martyna Pakuła, Wiktoria Mazur, Julia Madejowska, Weronika Zając, Amelia Jarosz, Faustyna Demska, Dominika Wywrót, Milena Kwaterczak, Vanessa Bielka, Ilona Wałach, Gabriela Zięba, Nikola Mielniczek, Maja Podolak

      Opiekun: Waldemar Wańkowicz

      Chłopcy:

      SP Nr 2 Jarosław - 1130 pkt

      SP Nr 1 Pruchnik - 1093 pkt

      SP Nr 1 Dynów - 1083 pkt

      SP Nr 1 Sanok - 1047 pkt

      SP Nr 28 Rzeszów - 976 pkt

      SP Zaczernie - 914 pkt

      SP Malinie - 910 pkt

      SP Nr 7 Stalowa Wola - 910 pkt

      SP Nr 1 Humniska - 892 pkt

      SMS Ustrzyki Dolne - 853 pkt

      SP Nr 6 Krosno - 849 pkt

      SP Nr 2 Białobrzegi - 407 pkt

      Skład drużyny z Pruchnika: Mateusz Długosz, Milan Pieciorek, Karol Kamiński, Patryk Guźda, Daniel Bury, Karol Jarosz, Sebastian Jarosz, Adrian Bogonos, Paweł Kubas, Michał Baran, Jakub Kędzior, Marcin Jamrozik, Adrian Kozlowski, Damian Kielar, Daniel Jarosz, Krzysztof Znamieńczykow,

      Opiekun: Marcin Szeliga

      Serdecznie gratulujemy!!!

     • Wygrywamy kolejne zawody lekkoatletyczne!!!

      07.06.2022

      27 maja na stadionie w Pruchniku odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców.

      Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły zwyciężyli w w/w zawodach i uzyskali prawo startu w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2022 roku na stadionie Resovii Rzeszów.

      Oto wyniki końcowe:

      Dziewczęta:

      1. SP 1 Pruchnik. 1080 pkt.

      2. SP Szówsko. 815 pkt.

      3. SP Laszki. 746 pkt.

      4. SP 2 Jarosław. 741 pkt.

      SP Tuczempy 661 pkt.

      Punktacja indywidualna:

      1. Sabina Zając - Pruchnik 252 pkt.

      2. Wiktoria Kiwacka - Pruchnik 241 pkt.

      3. Maja Halejcio - Pruchnik 201 pkt.

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Milena Wańkowicz, Sabina Zając, Lena Małaszowska, Julia Potoczny, Lena Sosnowska, Oliwia Szkoła

      Opiekun: Waldemar Wańkowicz

      Chłopcy::

      1. SP 1 Pruchnik 822 pkt.

      2. SP Laszki. 743 pkt.

      3. SP 2 Jarosław. 580 pkt.

      4. SP Morawsko. 523 pkt.

      5. SP Szówsko. 484 pkt.

      Punktacja indywidualna:

      1. Patryk Wojdyło - Pruchnik. 203 pkt.

      2. Ernest Halwa -. Laszki. 198 pkt.

      Paweł Kowal - Wietlin. 192 pkt.

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Kacper Flak, Szymon Wojdyło, Patryk Wojdyło, Maciek Wojdyła, Mikołaj Kos, Karol Raba, Radosław Wałach, Jakub Rabczak.

      Opiekun: Marcin Szeliga

      Opieka medyczna: Robert Pszonak

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w Finale Wojewódzkim