• ŚWIĘTO RODZINY

      28.05.2024

      5 czerwca w naszej szkole obchodzilismy Święto Rodziny ph. "Jestemy wielką Eko - Rodziną". Imprezę rozpoczął program artystyczny w wykonaniu uczniów z klasy 2 a, b, c. Akademię obejrzeliśmy w towarzystwie znamienitych gości: Pana Stanisława Kłopota - Burmistrza Pruchnika i Pana Stanisława Szkoły - Zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pruchniku. Po apelu wszystkie dzieci pod opieką wychowawców i nauczycieli korzystały z przygotowanych atrakcji. Smakowały pysznych gofrów, jeżdziły Kolejką Turystyczną ulicami Pruchnika, tworzyły naturalne mydełka i kule do kąpieli, poznawały właściwości ziół i przypraw w ramach warsztatów zielarskich, mierzyły się z wojskowym torem przeszkód, brały udział w konkursie plastycznym pt. "W ogrodzie botanicznym", korzystały z dmuchanych zjeżdżalni i eurobunge.

      To była dla wszystkich uczestników niezapomniana impreza.

     • "SUPER LION’’ 2024

      22.05.2024

      16 maja w Tarnobrzegu odbył się wojewódzki konkurs języka angielskiego "Super Lion’’  dla uczniów klas III szkoły podstawowej. W tegorocznym konkursie naszą szkołę reprezentowały:

      Woźnica Maja – kl.3a

      Król Helena – kl.3b

      Baran Lena – kl. 3b

      W konkursie wzięło udział 61 uczniów z 20 szkół z województwa. Dziewczyny uzyskały wysokie wyniki. Najwyższy wynik uzyskała Król Helena, zdobywając wyróżnienie.

      Gratulujemy!

    • Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
     • Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

      21.05.2024

      Maj,  to ostatni miesiąc realizacji projektu „ Każdy inny-wszyscy równi”.

       Teraz nasze zadanie ma związek z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

      W związki z jego realizacją, na posiedzeniach  zespołów uczniów ze SPE,   prosimy rodzica,

      aby opowiedział nam o swoim wyjątkowym dziecku.  Jak wygląda jego dzień,

       co jest największą trudnością, a co największą radością w postępowaniu z dzieckiem.

      Mamy nadzieję, ze wspólne rozmowy pozwolą na jeszcze lepsze zrozumienie trudności,  które napotykamy,  dzielenie się sukcesami i  radościami.

      Kończąc realizację projektu, mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do lepszego rozumienia potrzeb osób ze SPE, do właściwego postrzegania w środowisku tych bardzo wartościowych

       i nieprzeciętnych w swoich pasjach dzieci.

      Serdecznie dziękujemy Wszystkim osobom , które pomagały nam w realizacji poszczególnych zadań: Wychowawcom klas I b, II a, II b oraz IV b, Nauczycielom współorganizującym kształcenie,  pani Pedagog,  pani Psycholog i Dyrekcji za przychylność w naszych poczynaniach.

     • W Zarzeczu...

      21.05.2024

      W piątek 17 maja  uczniowie klas siódmych  mieli okazję  poznać  bogatą ofertę edukacyjną  Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu, uczestnicząc  w dniach otwartych. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji , Gronu Nauczycielskiemu oraz uczniom  tej placówki za niezwykle miłe przyjęcie.

     • Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają...

      20.05.2024

      17 maja odbył się Regionalny Konkurs Piosenki "Malin koszyk".

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Lena Baran, Wiktoria Kiper, zespół " Wesołe nutki" ( Wojciech Drapała, Nela Makara, Aleksandra Potoczny, Aleksandra Trojniak, Kacper Potoczny), zespół "Aparatki" (Alina Kochanowicz, Judyta Podolak, Maria Szykuła, Marcela Pieczonka, Amelia Malmuk, Lena Kamińska) oraz zespół "Seniorki"( Jagoda Potoczny, Oliwia Szkoła, Maria Michalska).

      Uczniowie świetnie zaprezentowali swoje walory wokalne i taneczne. Swoim wykonaniem zachwycili publiczność oraz jury. Uzyskali następujące lokaty w swoich kategoriach wiekowych:

      Wyróżnienie: Wiktoria Kiper

      II miejsce: zespół "Wesołe nutki"

      I miejsce: zespół "Aparatki"

      II miejsce: zespół "Seniorki".

      Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni, że mamy pod swoimi skrzydłami tak utalentowane dzieci.

     • Czytanie w Plenerze

      19.05.2024

      Słoneczne czwartkowe przedpołudnie grupa uczniów spędziła na łonie natury, dosłownie kilka kroków od szkoły. Odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne Pana Pawła Brzuchacza - jedno z nielicznych na terenie Pruchnika, gdzie można zobaczyć z bliska zwierzęta. Zaplanowanego czytania za wiele nie było…, takie „małe co nieco”. Dla dzieci wielką atrakcją było obcowanie z pięknymi konikami, „zwiedzanie” stajni, głaskanie królików, bieganie po trawie, zrywanie polnych kwiatków i układane bukietów, pieczenie kiełbaski, wspólne zabawy poza szkołą. Piękno w prostocie, radość, relaks, odpoczynek i czas spędzony w przyjaznej grupie. Tak mało, a jak wiele…. korzyści. Najlepsza terapia na smutek, problemy, nadmiar wolnego czasu. Gospodarz zaprasza kolejne grupy na piknik!

      Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna w Pruchniku.

      Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za wspaniałą współpracę w Tygodniu Bibliotek i przygotowanie interesujących wydarzeń czytelniczych.

     • Warsztaty kulinarne – SUSHI

      19.05.2024

      W sobotę 11 maja 2024 r. ciekawi świata uczniowie uczestniczyli w innowacyjnych pozalekcyjnych zajęciach z geografii, dzięki czemu skorzystali z możliwości poszerzenia wiedzy na temat kultury Azji i wybranych tradycji kulinarnych jej mieszkańców. Poznali tajniki sushi. Wysłuchali opowieści na temat walorów zdrowotnych, niezbędnych składników oraz  zasad  przygotowywania i podawania sushi. Własnoręcznie kroili warzywa, komponowali składniki i zwijali rolki. Wszystkie czynności wykonywali pod czujnym okiem instruktorki – pani Uli, przed którą świat kulinariów nie kryje  chyba żadnych tajemnic. Przy okazji młodzi uczestnicy doskonalili w praktyce umiejętności przydatne w codziennym życiu, nie tylko w trakcie przyrządzania egzotycznych potraw. Sushi przygotowano ze świeżych i „bezpiecznych” dla zdrowia składników. Warsztaty zakończyły się nauką krojenia i podawania sushi z zachowaniem tradycyjnych zasad. Wiele radości sprawiła degustacją przy pomocy pałeczek, które uczestnicy otrzymali na pamiątkę tego niezwykłego spotkania. Każdy z uczestników przygotowywał sushi dla siebie, ale mógł zabrać część do domu, by poczęstować bliskich.

      Efekt przerósł oczekiwania, o czym świadczą zadowolone na zdjęciach miny. Szkoda, że zdjęcia nie są w stanie oddać panującej atmosfery ani smaków, ani apetycznych zapachów…

      Warsztaty zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, a dofinansowano z dotacji na realizację projektu „Na tropach Przygody”.

     • Spotkanie ze strażakami z OSP nr 1 w Pruchniku

      19.05.2024

      W dniu 10 maja 2024 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka oraz działalności Ochotniczej Straży Pożarnej nr 1 w Pruchniku.

      Pan Komendant  Marcin Wańkowicz opowiedział uczniom, iż praca strażaka polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych. Dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna oraz bardzo niebezpieczna. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Mieli możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, ale największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Z bliska podziwiali wyposażenie wozu strażackiego, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

      Dla wszystkich była to wspaniała lekcja.

     • Spotkanie autorskie z Panią Lidią Miś - Nowak.

      12.05.2024

      Biblioteka Publiczna w Pruchniku zaprosiła najmłodszych Czytelników na spotkanie z Panią Lidią Miś – Nowak, autorką wartościowych i fascynujących książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiedziała o swoich inspiracjach literackich, zainteresowaniach, wspomnieniach z dzieciństwa, o wierze, sprawach ważnych i błahych, o prawdziwych wartościach, o Bliskich…

      Czytała fragmenty swoich utworów, odpowiadała na pytania dzieci.

      Przybliżyła proces tworzenia książki od pomysłu w głowie autora do zadrukowanych stron na księgarskiej czy bibliotecznej półce. Od marzeń do ich realizacji. Zachęcała do czytania i podejmowania prób literackich nawet w tak młodym wieku, bo sama marzyła o pisaniu w dzieciństwie i marzenia się spełniły.

     • Księga Andersena

      12.05.2024

      W ramach Tygodnia Bibliotek 9 maja 2024 roku, uczniowie klas I - III obejrzeli spektakl w wykonaniu Teatru z Uśmiechem pt. ,,Księga Andersena" .

      Aktorzy odegrali poszczególne role i przeszli bogatą wędrówkę po przygodach bohaterów baśni Andersena.
      I tak rola brzydkiego kaczątka  uświadomiła dzieciom, że odmienność to nie wada, lecz indywidualna cecha charakteryzująca każdego małego i dużego bohatera. Natomiast urocza Calineczka przypomniała wszystkim widzom, że dobro powraca, a przyjaźń to prawdziwy skarb i że warto pomagać innym oraz mieć jednocześnie świadomość, że jest to cecha niezwykle szlachetna sama w sobie. Zaś  księżniczka na ziarnku grochu ujawniła swoją szlachetność, a także to, że nie ma co udawać kogoś, kim się naprawdę nie jest, bowiem prawda zawsze wyjdzie na jaw.

      Na pewno to przedstawienie było cenną nauką, przemawiało do dziecięcej wyobraźni, przekazując nie tylko rozrywkę, ale wartościowe lekcje życiowe, które prowadzą do refleksji nad tym, co istotne w życiu.

      Spektakl, który przybliżył twórczość wielkiego pisarza, miał na celu zachęcenie dzieci do wartościowej aktywności, jakim jest czytanie książek.

      Całość przedstawienia dopełniły wspaniałe kostiumy aktorów, utwory muzyczne,  a także wspólne zabawy.

      Dziękujemy pracownikom CKSiT w Pruchniku za zaproszenie do udziału w tym ciekawym spektaklu. 

     • EDUKACJA Z WOJSKIEM

      09.05.2024

      9 maja w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia pilotażowego ogólnopolskiego programu "Edukacja z wojskiem". Jest to program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

      Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 

      3-lekcyjne szkolenia łączą teorię i praktykę. Zawierają treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Nadrzędnym założeniem programu jest przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku.

     • WYSTAWA MOBILNA PODKARPACKIEGO CENTRUM NAUKI "ŁUKASIEWICZ"

      09.05.2024

      W środę 8.05. 2024r. w naszej szkole gościliśmy Wystawę Mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.

      Jest to zbiór piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce koło Rzeszowa.

      Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania.

      Uczniowie klas IV - VIII mieli okazję zapoznać się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi przyrody i występujących w niej zjawisk, stworzyć swój własny film animowany, wypróbować siłę swoich mięśni oraz poznać zasadę działania syntezatora mowy.

     • HIGIENA OSOBISTA I PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

      07.05.2024

      Dbałość o zdrowie jest nieodzownym elementem w naszej codzienności. O tym, jak istotną rolę odgrywa na każdym etapie życia należy przypominać od najmłodszych lat.

      6 maja 2024 roku miało miejsce spotkanie uczniów klasy II B z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu Panią Renatą Majkut – Lotycz, która omówiła zagadnienia dotyczące higieny osobistej oraz zasady prawidłowego odżywiania. Przypomniała o kalendarzu szczepień i o roli aktywności fizycznej. W ramach spotkania uczniowie poznali  piramidę zdrowego stylu życia dla dzieci, uczyli się wierszyka o prawidłowym myciu rąk – wykonując jednocześnie ćwiczenia praktyczne. Na zakończenie spotkania drugoklasiści otrzymali dyplomy „Mistrza mycia rąk” oraz kolorowankę edukacyjną: „Pokoloruj obrazki, a poznasz mycia rąk blaski”. Uczniom dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu, a Pani Renacie Majkut – Lotycz za przekazanie tak cennych wiadomości.

     • Każdy inny - wszyscy równi

      06.05.2024

      Realizując projekt  „Każdy inny-wszyscy równi”,

      w miesiącu kwietniu zrealizowaliśmy dwa zadania.

      Zadanie 1,  było związanie z obchodami Światowego Dnia Zdrowia.

      Dzień też wykorzystaliśmy do zaprezentowania przez uczniów ze SPP swoich zainteresowań. Doskonale wiemy, ze SPE  bardzo często mają silne pasje, o których mogą mówić godzinami i na których koncentrują całą swoją aktywność. Zajęcia odbywały się w ramach godzin zajęć specjalistycznych z tymi uczniami, a wielu z nich oprócz opowieści, wykonało również prace plastyczne.

      Drugie zadanie miało związek z obchodami Światowego Dnia Autyzmu.

       Z tej okazji wykonano gazetkę poglądową na holu szkolnym, do wychowawców przesłano prezentację na temat autyzmu, którą można wykorzystać na zajęciach w celu przybliżenia tej tematyki uczniom.

      Dodatkowo, na spotkanie RP w maju , przygotowano krótkie warsztaty dla nauczycieli

      pod hasłem „Zmysły dziecka autystycznego”.