W imieniu Burmistrza Pruchnika oraz Urzędu Statystycznego informujemy, że od 1 kwietnia 2021 rozpoczyna się w Polsce Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Szczegółowe informacje na temat NSP dostępne są na stronie
W imieniu Burmistrza Pruchnika oraz Urzędu Statystycznego informujemy, że od 1 kwietnia 2021 rozpoczyna się w Polsce Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Szczegółowe informacje na temat NSP dostępne są na stronie
Informuję, że w wyniku rekrutacji wszyscy kandydaci zostali zakwalifikowani do przyjęcia do klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022. Proszę rodziców o złożenie oświadczenia woli podjęcia nauki w naszej szkole w terminie do 1 kwietnia 2021 r.
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej
Oświadczenie woli podjęcia nauki w naszej szkole można pobrać z działu REKRUTACJA - Dokumenty
24 marca bieżącego roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili do Wielkiego Testu Edukacyjnego „Morza i Lądy”
Uczniowie: Kacper Capik, Eryk Koźmiński i Mateusz Mikłasz z klasy VI b, rywalizowali w kategorii uczniów klas V-VI
Konkurs odbywał się przez platformę internetową i brali w nim udział uczniowie z całej Polski w trzech kategoriach. Jego celem było poszerzenie wiadomości z geografii i możliwość sprawdzenia stanu swojej wiedzy. Na wyniki czekamy do 31 maja.
Na poziomie szkolnym, za organizację konkursu, odpowiadał nauczyciel geografii – Pani Wioletta Grzech- Kędzior.
W marcu przypada 30 rocznica utworzenia niepodległej Chorwacji.
W związku z tym wydarzeniem, Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie,
przy współudziale właściwych Kuratorów Oświaty i Marszałków Województw, zorganizował konkurs wiedzy o Chorwacji.
Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat tego państwa, jak również pogłębianie współpracy pomiędzy obu krajami, szczególnie w zakresie edukacji młodego pokolenia.
W I etapie konkursu, wzięły udział trzy zespoły uczniów z naszej szkoły:
Oliwia Nowosiad, Julia Malec z klasy VIII a,
Anna Kwaśniak, Nikola Mielniczek z klasy VII b oraz Ilona wałach, Oliwia Malec, Monika Winiarz również z klasy VII b.
I etap polegał na przygotowaniu prezentacji na temat historii, geografii i przyrody tego pięknego kraju. Prace uczennic zostały przesłane do oceny.
Uczennice pracowały pod kierunkiem Pani Wioletty Grzech- Kędzior.
Tradycyjnie w Palmową Niedzielę odbył się w Gminie Pruchnik Przegląd Najładniejszych Palm Wielkanocnych. Naszą szkołę reprezentowała piękna, kolorowa palma wykonana przez uczniów klas I-III pod kierunkiem pani Magdaleny Poziemskiej, pani Katarzyny Jedlińskiej, pani Teresy Szykuły oraz pani Anny Bielec . W przygotowanie kwiatów i elementów dekoracyjnych włączyli się podczas zajęć wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz rodzice w domach. Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i pomoc w pielęgnowaniu tej wielkanocnej tradycji.
Palma została poświęcona w kościele parafialnym podczas uroczystej mszy świętej, a teraz dumnie zdobi wejście do szkoły, przypominając, że święta tuż, tuż…
"To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe.
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią."
Od 22 marca do 11 kwietnia br. uczniowie klas I – III przechodzą na zdalne nauczanie. Lekcje zdalne odbywać się będą według obowiązującego planu lekcji. Na wniosek rodziców, zostanie zorganizowana opieka świetlicowa oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne związane ze zwalczaniem COVID-19. Szczegóły organizacyjne przekażą wychowawcy poszczególnych klas za pomocą dziennika elektronicznego.
Dyrekcja Szkoły
Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez CKSiT w Pruchniku, który prezentuje prace namalowane przez naszych uczniów w ramach realizowanego projektu "Akademia w plenerze"
W naszej szkole odbył się Konkurs plastyczny ,,Wielkanocne Tradycje” ”, którego organizatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy plastycznej wybraną techniką (rysunek, malarstwo, collage, grafika) lub pracy przestrzennej (Palma Wielkanocna). Wśród klas II – VII konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele pięknych i pomysłowo wykonanych prac. Czekamy
z niecierpliwością na ogłoszenie wyników.
Wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Zapraszamy do obejrzenia prac wysłanych na konkurs
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku wzbogaciła się o Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. W skład zestawu wchodzi komputer z oprogramowaniem, gogle VR oraz interaktywny, dotykowy monitor.
Wirtualne laboratorium umożliwia przeprowadzenie 26 doświadczeń chemicznych zalecanych w podstawie programowej do realizacji w klasie siódmej i ósmej. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w sprawny, przyjazny i ekonomiczny sposób wykonywać eksperymenty podczas lekcji chemii, a wysoka jakość grafiki pozwala uczestnikom poczuć się jak w prawdziwym laboratorium. Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej. Notują obserwacje oraz formułują wniosek w karcie laboratoryjnej. Eksperymenty są całkowicie bezpieczne dla uczniów, zaś urządzenie proste i intuicyjne w obsłudze. Lekcje, podczas których wykonuje się doświadczenia, są atrakcyjniejsze dla uczniów i zachęcają ich do nauki. Wirtualna rzeczywistość, która angażuje ucznia, pobudza jego wyobraźnię i zwiększa motywacje, pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia, ale także znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy.
Koszt wirtualnego laboratorium wraz ze szkoleniami i wparciem technicznym to 29 999 zł, został pokryty ze środków pochodzących z rezerwy subwencji oświatowej.
W dniach od 8 do 12 lutego uczniowie klas I-III na zajęciach informatyki wzięli udział w lekcji dotyczącej Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach 3 lekcji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Dzieci uczą Rodziców” ph. WIRTUALNY ŚWIAT uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną ,,Wirtualny świat”, wysłuchali pogadanki na temat Bezpieczeństwa w sieci.
Zima w pełni i zabawy w śniegu dostarczają dzieciom wiele frajdy. Uczniowie klasy 3B postanowili wyruszyć na fotograficzne zimowe wojaże.
W dniu 16 lutego 2021 r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie Olimpusek – sesja zimowa 2021.
Do konkursu przystąpiło 66 uczniów. Olimpiada polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Pozwoliła także dzieciom na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego. Sprawdzian obejmował zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Zawierał pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.
Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Już w poniedziałek rusza rejestracja na nowy, letni semestr 2021 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Bezpłatne zajęcia odbywające się w tym semestrze w formie online, przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych z całego województwa podkarpackiego, w wieku od 7 do 12 lat. Zapisy prowadzone są na Rzeszów (osoby z całego woj. podkarpackiego), Mielec (osoby z powiatu mieleckiego), Dębica (osoby z powiatu dębickiego), Jasło (osoby z powiatu jasielskiego, gminy i miasta Jasło). Zapisy prowadzone są online i rozpoczną się 15 lutego o godzinie 10.00 i potrwają do 22 lutego do godziny 23.59.59.
Organizatorzy zapraszają na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany jest sposób rejestracji oraz na profil na FB (Dziecięcy Uniwersytet Techniczny), na którym oprócz samego posta o rejestracji zostaną opublikowane filmiki zapraszające na zajęcia.
Powoli mija grudzień. Z cichym szelestem na ziemię opadają kolejne kartki z kalendarza… Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim kolejne, tak oczekiwane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. W naszych domach, jak każdego roku, gwar świątecznych przygotowań… W powietrzu unosi się subtelny, korzenny zapach świeżo upieczonych pierniczków. Przyniesiona do domu choinka roztacza wokół siebie żywiczną woń lasu. Okna już wymyte, kurze pościerane, zrobione świąteczne zakupy. W nasze domowe zacisza wkrada się nuta radosnego oczekiwania.
Gdyby ktoś z daleka patrzył w tym czasie na naszą planetę, byłby zaskoczony gorączkowym przygotowaniem, tym rosnącym z dnia na dzień jak lawina ruchem na ulicach, zabieganiem, gwałtownym praniem, pieczeniem, gotowaniem.
Do czego się przygotowują? Kto ma ich odwiedzić? Na pewno ktoś ważny, skoro tak wiele trudu wkładają w przygotowanie na to spotkanie.
A Ty… Czy wiesz do czego się przygotowujesz? Czy wiesz, kto Cię ma odwiedzić w ten wigilijny wieczór? Czy nie zapominasz w natłoku codziennych spraw, przytłoczony niepokojem o zdrowie i życie najbliższych, kto zasiądzie wraz z Tobą i Twoją rodziną przy wigilijnym stole?
Pamiętajmy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, że tym, na kogo czekamy jest sam Bóg. To on przyniesie nam miłość, pokój, przebaczenie i nadzieję. Nie spotkamy go, jeżeli nie będziemy na niego czekać … w ciszy… z opłatkiem w ręku… u wrót betlejemskiej stajenki wraz z pasterzami.
Niech ten czar Bożego Narodzenia kruszący najtwardsze skały ludzkich serc i świadomość wyjątkowości tych chwil trwa w nas jeszcze długo po tym, gdy zgasną ostatnie świeczki na świątecznej choince!
Zawsze, ilekroć
uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy milkniesz,
aby wysłuchać,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy rezygnujesz
z zasad, które jak żelazna
obręcz uciskają ludzi
w ich samotności,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy dajesz
odrobinę nadziei "więźniom",
tym, którzy są przytłoczeni
ciężarem fizycznego,
moralnego i duchowego
ubóstwa,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy rozpoznajesz
w pokorze, jak bardzo znikome
są twoje możliwości
i jak wielka jest
twoja słabość,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć
pozwolisz by Bóg
pokochał innych
przez ciebie,
Zawsze wtedy,
jest Boże Narodzenie.
Matka Teresa z Kalkuty
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji:
Informacja
Od 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I – III wracają do nauki stacjonarnej. Nauka zdalna w kl. IV – VIII została przedłużona do 31 stycznia 2021 r. Na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS zostały zaktualizowane Procedury funkcjonowania szkoły w okresie epidemii Covid – 19, z którymi należy się zapoznać, szczególnie z rozdziałem I i IIIA (link poniżej).
Dowożenie uczniów z Hawłowic:
Dojazd do szkoły – poniedziałek – piątek - godz. 7.45
Powrót ze szkoły – poniedziałek , wtorek, czwartek, piątek – godz. 12.40, środa – godz. 12.25
Rodzice uczniów mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Zapraszamy do odwiedzania witryny internetowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku. Można tam obejrzeć i posłuchać życzeń oraz kolęd prezentowanych przez naszych uczniów ( i nie tylko) w ramach tegorocznego Gminnego Przeglądu Zespołów Przedszkolnych i Szkolnych "Pójdźmy do Betlejem"
Uczennice naszej szkoły Maria Fijałkowska i Laura Piś z klasy 4 a wzięły udział w tym niezwykłym wydarzeniu i bardzo pięknie się zaprezentowały. Dziewczęta znalazły się w czołówce nagrodzonych uczestników. O akcji można przeczytać na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu:
Uczniowie wraz z wychowawczynią zakończyli I moduł realizowanego od października projektu pod hasłem "Mała Chmurka w krainie drzew”. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Z wielkim zainteresowaniem, zaangażowaniem i chęcią wykonywali każde kolejne zadanie. Jesteśmy bardzo dumni. Pierwszy Moduł innowacji zakończony.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W VII edycji konkursu Wiersze, proza i piosenki o Powstaniu Warszawskim w kategorii piosenka - III m. zajęła uczennica klasy 6 a Weronika Homik. Poniżej podajemy link do strony, gdzie można posłuchać piosenki w wykonaniu Weroniki:
https://www.facebook.com/agnieszka.homik.7/videos/3321762564611067
Weronikę przygotowała do konkursu Pani Anna Wyszyńska - Szuper.
Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie „Namaluj historię dziadków” 2020. Miła wiadomość - laureatem etapu wojewódzkiego w kategorii klas I-III został uczeń naszej szkoły Szymon Dolepa z klasy 3 B, zajmując III miejsce. Tytuł nagrodzonej pracy ,,Czas wojny”
Gratulujemy i zapraszamy na wirtualną wystawę prac konkursowych!
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy 8 b wzięli udział w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności u 600 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego z zakresu zarządzania własnymi pieniędzmi, nowoczesnych form płatności, bezpieczeństwa dokonywania transakcji, zasad gospodarowania budżetem domowym, zakładania działalności gospodarczej, kompetencji/kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodów i ścieżek kariery zawodowej.
W ramach projektu uczniowie klasy 8 b wzięli udział w:
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w konkursie ekonomicznym „Przyszłość zaczyna się teraz”. Nagrywali film, który miał promować rozsądne gospodarowanie swoimi wydatkami, podnieść świadomość odnośnie bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych lub pokazać, jak uczeń może kreować swoją przyszłość już dziś. W konkursie nasi uczniowie odnieśli duży sukces i zdobyli cenne nagrody rzeczowe:
Koordynator szklony projektu: Aleksandra Kulisza
Wsparcia przy realizacji prac konkursowych udzielili: Alina Szykuła, Beata Gomułka.
Powered by aSc EduPage