Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa. W rodzinie Ulmów przyszło na świat sześcioro dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś i Marysia, a siódme miało się narodzić wiosną 1944 roku...
Żyli w czasach wojny, więc nie było im łatwo, ale byli szczęśliwą, kochającą się rodziną. Byli to bardzo dobrzy ludzie…
Pod koniec 1942 r. Ulmowie zdecydowali się pomóc Żydom. Saula Goldmana i jego czterech synów oraz dwie córki i wnuczkę Chaima Goldmana z Markowej ukrywali w swoim gospodarstwie.
Nocą z 23 na 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi pod dowództwem Eilerta Diekena wyruszyli z Łańcuta do Markowej. O świcie otoczyli gospodarstwo, wkroczyli do domu Ulmów. Najpierw rozstrzelali ukrywających się Żydów. Następnie wyprowadzili rodzinę Ulmów przed dom. Tam zabili rodziców i ich dzieci…
Od 13 czerwca w naszej szkole prowadzone są działania upowszechniające wiedzę o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej.
15 czerwca gościliśmy ks. dr. Witolda Burdę - Dyrektora Wydziału do spraw Kanonizacyjnych Archidiecezji Przemyskiej - Postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, który wygłosił niezwykle przejmującą prelekcję na temat historii Rodziny Ulmów i Ich procesu beatyfikacyjnego. Ponadto uczniowie z klas: 7 a, 7 b i 6 a uczestniczyli w przedstawieniu pt. "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów". Uczniowie z klasy 6 b odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Podczas zajęć z wychowawcą wszyscy uczniowie z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć film pt. "Ulmowie. Świadectwo Sprawiedliwych" - dokument z 2014 r. Natomiast młodszym dzieciom czytano opowieść o Rodzinie Ulmów pt. "Boso do Nieba" autorstwa s. Marii Elżbiety Szulikowskiej. Na holu w budynku A i w budynku B przygotowano wystawy prezentujące zdjęcia oraz publikacje książkowe dotyczące Miłosiernych z Markowej.
„Z codzienności Rodziny Ulmów znane są tylko epizody wydobyte ze wspomnień (…) które stają się drogocennymi perłami. Jedną z takich pereł codzienności jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, która dla tej rodziny stała się kluczem do zrozumienia powinności względem drugiego człowieka.”
Rodzina Ulmów. Droga ku świętości