• 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
     • 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

      13.12.2023

      Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny w Polsce.

      42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest okazją do refleksji nad przeszłością oraz znaczeniem tego wydarzenia dla historii Polski i walki o demokrację. Jest to moment, podczas którego oddaje się cześć ofiarom represji oraz przypomina o wartościach takich jak wolność, solidarność i prawa człowieka, które były zagrożone w tym trudnym okresie. 

      Współcześnie obchody te mają również wymiar edukacyjny, przypominając młodszym pokoleniom o ważnych lekcjach z historii Polski. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do przyłączenia się do akcji społecznej przygotowanej przez IPN „Zapal Światło Wolności” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

      ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

       

    • SZLACHETNA PACZKA
     • SZLACHETNA PACZKA

      22.11.2023

      Wszystkim Rodzicom, Uczniom i Pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku  serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w akcję „Szlachetna Paczka”. Wspólnie zadbaliśmy o to, aby wybrana przez nas rodzina miała radosne Święta Bożego Narodzenia.

     • Każdy inny - wszyscy równi

      07.12.2023

      Na początku grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

      W związku z tym realizując projekt „Każdy inny-wszyscy równi”,

       postanowiliśmy przygotować w bibliotece szkolnej kącik książek, które poruszają tematykę osób z niepełnosprawnościami. Chcieliśmy dotrzeć zwłaszcza do najmłodszej grupy czytelników, aby nauczyć ich właściwego postrzegania takich ludzi.

      Pojawiło się tutaj szereg znanych i mniej znanych tytułów np.: cykl  opowiadań autorstwa L. Walden i R. Jones pt. „ Uczucia”, „ Miłość” czy tez zabawne ćwiczenia z uczuciami „Garść radości szczypta złości”.

      Mamy nadzieję, że uczniowie chętnie będą odwiedzać nasz kącik.

      Dodatkowo, dla przybliżenia uczniom tematyki osób z niepełnosprawnościami wykonano na korytarzu gazetkę informacyjną.

     • "KIEDY MYŚLĘ, OJCZYZNA..."

      02.12.2023

      28 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Łańcucie odbył się XI Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej pt. "Kiedy myślę, Ojczyzna..." Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas czwartych: Judyta Podolak z kl. 4 a i Ola Szkoła z kl. 4 b. Dziewczynki pięknie zaprezentowały utwory poetyckie o tematyce patriotycznej i zdobyły uznanie Jury, uzyskując wysokie miejsca w konkursie.

      Judytka zajęła II miejsce, natomiast Ola zdobyła miejsce III.

      Uczennice do konkursu przygotowała Pani Anna Włoch.

      Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów.

     • ZAJĘCIA Z PSZCZELARSTWA

      28.11.2023

      28 listopada naszą szkołę odwiedził pan Paweł Dzień, który przeprowadził w klasach piątych i szóstych warsztaty pszczelarskie. Podczas zajęć uczniowie odkryli fascynujące tajemnice świata pszczół, ich zwyczaje, poznali cenne właściwości zdrowotne miodu i mieli okazję go posmakować. Niektórzy przymierzyli strój pszczelarza. Wszyscy wzięli udział w atrakcyjnej grze edukacyjnej, a na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci łyzki do miodu. Uczestnicząc w zajęciach, dzieci uczyły się nie tylko wrażliwości, ale również poszanowania dla owadów zapylających, pamiętając, że jeśli "nie będzie ich, nie będzie nas".

      Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego w 2023 r. zgodnych z założeniami Programu "Podkarpacki Naturalny Wypas III".

     • WOJEWÓDZKI KONKURS "A to Polska właśnie..."

      27.11.2023

      W dniu 22 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej  Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu odbył się XIV Wojewódzki Konkurs „A to Polska właśnie…”     

      Wzięło w nim udział 67 uczniów z 37 szkół z Podkarpacia. W kategorii piosenki patriotycznej wystąpiło 35 wykonawców, a w kategorii recytacja 32 wykonawców. Nasi uczniowie spisali się na medal i zostali laureatami konkursu.

      W kategorii recytacja: Maria Michalska zajęła II miejsce, a Lena Sosnowska zdobyła wyróżnienie (opiekun: P. Anna Włoch).

      W kategorii piosenka patriotyczna Fabian Dąbrowski zdobył wyróżnienie (opiekun P. Alina Szykuła).

      Uroczystość podsumowania konkursu uświetnili swoją obecnością: pani Anna Huk – wicemarszałek województwa podkarpackiego, pan Waldemar Paluch – Burmistrz Miasta Jarosławia oraz pani Katarzyna Pieniążek reprezentująca pana Franciszka Gołąba – prezesa PGKiM w Jarosławiu, jednego ze sponsorów nagród.

      Warto nadmienić, że impreza przebiegała pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Jarosławia. Patronat medialny objęli: „Radio FARA” oraz „Ekpress Jarosławski”.

      Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

     • Piłka ręczna w Krakowie

      18.11.2023

      W dniach 11 i 12 listopada w Szkole Podstawowej Nr 99 w Krakowie odbył się drugi turniej piłki ręcznej dziewcząt dla klas 5. W tym roku w zawodach wzięło udział 12 drużyn z rocznika ur. 2012 z czterech województw: małopolskiego, ślaskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

      Głównym organizatorem turnieju była Pani Lidia Walczyk - Koordynator Makroregionalny z ramienia Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej.

      W tym turnieju udział wzięła drużyna z naszej szkoły, która zajęła 9 miejsce Nasze dziewczęta bardzo dobrze zaprezentowały się na tle takich ośrodków jak Kraków, Zabrze, Chorzów, Żory czy Tarnów. tocząc bardzo wyrównane pojedynki. W zawodach odnieśliśmy dwa zwycięstwa i cztery porażki.

      Był to pierwszy taki turniej dla tej grupy dziewcząt. Zdobyte doświadczenie postaramy się przekuć w jeszcze lepsze wyniki sportowe

      Skład naszej drużyny: Julia Czernikarz, Kornelia Tuleja, Laura Szkoła, Oliwia Popek, Marcelina Sosnowska i gościnnie Julia Sanakiewicz

      Trener: Waldemar Wańkowicz

     • Świętujemy Niepodległość - gramy w szczypiorniaka

      18.11.2023

      W dniu 15 listopada 2023r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku odbył się Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców Świętujemy Niepodległość - gramy w szczypiorniaka.

      Turniej był częścią nagrody jaką otrzymaliśmy za zajęcie 1 miejsca w wojewódzkim konkursie: Szkoła Promująca Aktywny Styl Życia.

      W zawodach udział wzięło 4 drużyny dziewcząt i cztery drużyny chłopców

      Oto wyniki zawodów:

      Dziewczęta :

      Pruchnik - Jodłówka 19-2

      Jarosław - Lubień Wielki 8-5

      Pruchnik - Jarosław 9-10

      Jodłówka - Lubień Wielki 2-10

      Pruchnik - Lubień Wielki 8-5

      Jodłówka - Jaosław 4-16

      Kolejność końcowa:

      1m. SPR JKS SAN Jarosław

      2m. SP 1 Pruchnik

      3m. KS Weres Lubień Wielki (UA)

      4m. SP Jodłówka

      Zawodniczki wyróżnione:

      Jarosław - Ciborowska Julia

      Pruchnik - Liliana Jedlińska

      Lubień Wielki - Anastazja Szopska

      Jodłówka - Wiktoria Kiwacka

      Skład drużyny dziewcząt:

      Liliana Jedlińska, Milena Pszonak, Emilia Kasprzyk, Zofia Potoczny, Justyna Kędzior, Julia Szkoła, Nikola Nasiewicz, Julia Czernikarz, Laura Szkoła, Kornelia Tuleja, Malwina Podolak, Marcelina Sosnowska, Judyta Podolak, Oliwia Popek.

      Opiekun drużyny: Waldemar Wańkowicz

      Chłopcy:

      Pruchnik - Rozbórz Długi 7:2

      Sieniawa - Rozbórz Długi 3-2

      Pruchnik - Sieniawa 4-4 k. 0-1

      Rozbórz Długi - Jodłówka 15:4

      Pruchnik - Jodłówka 18-1

      Sieniawa - Jodłówka 13 -1

      Kolejność końcowa:

      1m. UKS Sokół Sieniawa

      2m. SP 1 Pruchnik

      3m. SP Rozbórz Długi

      4m. SP Jodłówka

      Zawodnicy wyróżnieni:

      Sieniawa - Wojciech Korchowiec

      Pruchnik - Mateusz Bogonos

      Rozbórz Długi - Jakub Słysz

      Jodłówka - Wojciech Mielniczek

      Skład drużyny chłopców: Wywrot Ksawery, Długosz Karol, Olejarz Aleksander, Szkoła Nikodem, Olejarz Rafał, Wojtowicz Sebastian, Batycki Igor, Halejcio Michał, Jarosz Wiktor, Sołtysiak Jakub, Sowa Szymon, Bogonos Mateusz, Malec Michał, Wojtowicz Gabriel, Zając Gabriel, Zgłobicki Miłosz.

      Opiekun drużyny: Janusz Kozłowski

     • Lekcja patriotyzmu - inspirujące spotkanie z żołnierzami 202. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu

      16.11.2023

      Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości to nie tylko moment doniosły, ale wyzwanie organizacyjne. Uczczenie tego święta jest szczególnym zadaniem dla nauczycieli, pedagogów i rodziców. Kierując się uwspółcześnionymi, ale wciąż aktualnymi słowami Jana Zamoyskiego: „taki będzie naród, jakie młodzieży wychowywanie”, dnia 14.11.2023 r.  w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku zorganizowano  wydarzenie związane z datą 11-go listopada. Było to spotkanie z żołnierzami: ppor. Marcinem Sucharem, kpr. Tomaszem Stefanowskim  i szer. Karoliną Wilczek.  Cel to przede wszystkim  budowanie u młodzieży poczucia szacunku do ojczyzny, wzbudzania postaw patriotycznych i propagowanie wartości jakimi są m.in. honor, odwaga i poczucie obowiązków. Zaproszeni goście opowiadali o służbie, codzienności na poligonie, wyzwaniach, zagrożeniach i wyposażeniu wojskowym. Zachwyt wszystkich wzbudziły piękne mundury. Ich praca została przedstawiona jako powołanie i służba ojczyźnie.  Uczniowie zostali zaznajomieni z tak ważną tematyką a w ich młodych umysłach została rozpalona pasja i marzenia – świadczyły o tym choćby liczne pytania  i szeroko otwarte oczy.

      Słowa szczególnej wdzięczności należą się dla ppłk. Marcina Piętnika,  który jako dowódca zorganizował i koordynował wydarzeniem.

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      12.11.2023

      Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole 10 listopada. O godz. 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się przed budynkiem szkoły, aby wspólnie odśpiewać nasz Hymn Państwowy - "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Następnie udaliśmy się do CKSiT w Pruchniku, gdzie uczniowie klas najstarszych zaprezentowali piękny patriotyczny montaż słowno - muzyczny. Słuchaliśmy wierszy i pieśni w wykonaniu uczniów z klas: 8 a, 8 b, 7 b, 6 b oraz 1 a. Podczas apelu wręczono również dyplomy i nagrody laureatom Szkolnego Konkursu "MÓJ WYJĄTKOWY RÓŻNANIEC". Aby podkreślić wyjątkowy charakter narodowego święta, wszyscy uczniowie z naszej szkoły ubrani byli w strój galowy i z dumą prezentowali barwy narodowe w formie przypiętych biało-czerwonych kokard.

      Wielu uczniów z naszej szkoły wzięło także udział w imprezach organizowanych przez CKSiT w Pruchniku 11 listopada. Poczet Sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Wielu uczniów wzięło udział w wydarzeniach towarzyszących tegorocznemu świętowaniu: akcji „Niepodległa do Hymnu”, Grze Miejskiej „Historia Dziś”, Happeningu „Patriotyczna piątka” i Akcji Bibliotecznej „Narodowe Barwy”.

      O godzinie 17.00 w Centrum Kultury odbył się także koncert patriotyczny uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Pruchniku i podsumowanie XIII edycji dyktanda „Pruchnickie Szranki Ortograficzne o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pruchnickiej”.

      Wspólne świętowanie zakończyło się zorganizowanym po raz drugi pieszym Rajdem Niepodległości „Do Światła Wolności”.

     • ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT

      12.11.2023

      W październiku  na terenie naszej szkoły po raz kolejny odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Zbiórka została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

      Celem akcji było przede wszystkim zebranie karmy dla podopiecznych ze Schroniska ARKA w Przemyślu oraz Schroniska w Orzechowcach.

      Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu jesienno - zimowego.

      Zebraliśmy łącznie 150 kg karmy, która przy pomocy uczniów została spakowana  i  przewieziona do wyżej wymienionych organizacji w dniu 03.11.2023 r.

      Składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu. Zachęcamy również, aby podczas decyzji o przyjęciu do swojego domu pupila, rozważyć również możliwość adopcji czworonoga ze schroniska.

    • ADOPCJA SERCA
     • ADOPCJA SERCA

      21.10.2023

       5.10.2023 r w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Adopcja Serca” na naukę 4 – letniego Faustina z Kamerunu. Zebrano w sumie 1311 zł, które zostały przekazane na misyjne konto Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła. Opiekunowie Koła Caritas i Koła Misyjnego serdecznie dziękują rodzicom, nauczycielom i wszystkim uczniom za hojne serce, wrażliwe na drugiego człowieka.

     • SZKOLNY KONKURS RÓŻAŃCOWY

      09.11.2023

      W październiku 2023 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Różańcowy pod hasłem: "Mój wyjątkowy różaniec". Konkurs był skierowany do uczniów klas I -III, a jego celem było rozbudzenie zainteresowania modlitwą różańcową, pobudzenie wyobraźni i kreatywności a także zainspirowanie dzieci do twórczości własnej i grupowej.


      Jury w składzie: Paulina Szczepanik, Magdalena Poziemska i Ks. Tomasz Biedka, wyłoniło zwycięzców.

      KLASA I
      I miejsce - Weronika Olejarz kl. 1b
      II miejsce - Jagoda Jarosz kl. 1b
      III miejsce - Wiktor Kędzierski kl. 1b


      wyróżnienia:

      - Michalina Łuc kl 1b
      - Oliwier Skowron kl. 1b
      - Lena Sowa kl. 1a


      KLASA II
      I miejsce - Kacper Potoczny kl. 2c
      II miejsce - Adam Wojdyła kl. 2a
      III miejsce - Maja Mikłasz kl. 2c

      wyróżnienia: 

      - Wiktor Bluczak kl. 2c
      - Ernest Piczwajda kl. 2b
      - Eliza Chudzio kl. 2b


      KLASA III
      I miejsce - Hubert Jarosz kl. 3b
      II miejsce - Szymon Haftek kl. 3a
      III miejsce - Adrian Dymek kl. 3b


      wyróżnienia:

      - Kamil Szewerniak kl. 3a
      - Faustyna Bury kl. 3b
      - Michał Kiper kl. 3B


      Wszystkim rodzicom i dzieciom dziękujemy serdecznie za zangażowanie, pomysłowość i kreatywność.

      Katecheci