• Wielkanocne tradycje
     • Wielkanocne tradycje

      21.03.2021

      W naszej szkole odbył się Konkurs plastyczny ,,Wielkanocne Tradycje” ”, którego  organizatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy plastycznej wybraną techniką (rysunek, malarstwo, collage, grafika) lub pracy przestrzennej (Palma Wielkanocna). Wśród klas II – VII konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele pięknych i pomysłowo wykonanych prac. Czekamy
      z niecierpliwością na ogłoszenie wyników.

      Wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

      Zapraszamy do obejrzenia prac wysłanych na konkurs

     • WIRTUALNE LABORATORIUM CHEMICZNE EMPIRIUSZ

      19.03.2021

      Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku wzbogaciła się o Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. W skład zestawu wchodzi komputer z oprogramowaniem, gogle VR oraz interaktywny, dotykowy monitor.

      Wirtualne laboratorium umożliwia przeprowadzenie 26 doświadczeń chemicznych zalecanych w podstawie programowej do realizacji w klasie siódmej i ósmej. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w sprawny, przyjazny i ekonomiczny sposób wykonywać eksperymenty podczas lekcji chemii, a wysoka jakość grafiki pozwala uczestnikom poczuć się jak w prawdziwym laboratorium. Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej. Notują obserwacje oraz formułują wniosek w karcie laboratoryjnej. Eksperymenty są całkowicie bezpieczne dla uczniów, zaś urządzenie proste i intuicyjne w obsłudze. Lekcje, podczas których wykonuje się doświadczenia, są atrakcyjniejsze dla uczniów i zachęcają ich do nauki. Wirtualna rzeczywistość, która angażuje ucznia, pobudza jego wyobraźnię i zwiększa motywacje, pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia, ale także znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy.

      Koszt wirtualnego laboratorium wraz ze szkoleniami i wparciem technicznym to 29 999 zł, został pokryty ze środków pochodzących z rezerwy subwencji oświatowej.

     • OLIMPUSEK

      19.03.2021

      W dniu 16 lutego 2021 r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie Olimpusek – sesja zimowa 2021.

      Do konkursu przystąpiło 66 uczniów. Olimpiada polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Pozwoliła także dzieciom na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego. Sprawdzian obejmował zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Zawierał pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.

      Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

     • Dziecięcy Uniwersytet Techniczny - letni semestr 2021

      19.03.2021

      Już w poniedziałek rusza rejestracja na nowy, letni semestr 2021 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Bezpłatne zajęcia odbywające się w tym semestrze w formie online,  przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych z całego województwa podkarpackiego, w wieku od 7 do 12 lat. Zapisy prowadzone są na Rzeszów (osoby z całego woj. podkarpackiego), Mielec (osoby z powiatu mieleckiego), Dębica (osoby z powiatu dębickiego), Jasło (osoby z powiatu jasielskiego, gminy i miasta Jasło).  Zapisy prowadzone są online i  rozpoczną się 15 lutego o godzinie 10.00 i potrwają do 22 lutego do godziny 23.59.59.

       Organizatorzy zapraszają na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany jest sposób rejestracji oraz na profil na FB (Dziecięcy Uniwersytet Techniczny), na którym oprócz samego posta o rejestracji zostaną opublikowane filmiki zapraszające na zajęcia. 

     • Boże Narodzenie

      19.03.2021

      Powoli mija grudzień. Z cichym szelestem na ziemię opadają kolejne kartki z kalendarza… Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim kolejne, tak oczekiwane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. W naszych domach, jak każdego roku,  gwar świątecznych przygotowań… W powietrzu unosi się subtelny, korzenny zapach świeżo upieczonych pierniczków. Przyniesiona do domu choinka roztacza wokół siebie żywiczną woń lasu. Okna już wymyte, kurze pościerane, zrobione świąteczne zakupy. W nasze domowe zacisza wkrada się nuta radosnego oczekiwania.

      Gdyby ktoś z daleka patrzył w tym czasie na naszą planetę, byłby zaskoczony  gorączkowym przygotowaniem, tym rosnącym z dnia na dzień jak lawina ruchem na ulicach, zabieganiem, gwałtownym praniem, pieczeniem, gotowaniem.

      Do czego się przygotowują? Kto ma ich odwiedzić? Na pewno ktoś ważny, skoro tak wiele trudu wkładają w przygotowanie na to spotkanie.

      A Ty… Czy wiesz do czego się przygotowujesz? Czy wiesz, kto Cię ma odwiedzić w ten wigilijny wieczór?  Czy nie zapominasz w natłoku codziennych spraw, przytłoczony niepokojem o zdrowie i życie najbliższych, kto zasiądzie wraz z Tobą i Twoją rodziną przy wigilijnym stole?

      Pamiętajmy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, że tym, na kogo czekamy jest sam Bóg. To on przyniesie nam miłość, pokój, przebaczenie i nadzieję. Nie spotkamy go, jeżeli nie będziemy na niego czekać … w ciszy… z opłatkiem w ręku… u wrót betlejemskiej stajenki wraz z pasterzami.

      Niech ten czar Bożego Narodzenia kruszący najtwardsze skały ludzkich serc i świadomość wyjątkowości tych chwil trwa w nas jeszcze długo po tym, gdy zgasną ostatnie świeczki na świątecznej choince!

      Zawsze, ilekroć

      uśmiechasz się do swojego brata

      i wyciągasz do niego ręce,

      jest Boże Narodzenie.

       

      Zawsze, kiedy milkniesz,

      aby wysłuchać,

      jest Boże Narodzenie.

       

      Zawsze, kiedy rezygnujesz

      z zasad, które jak żelazna

      obręcz uciskają ludzi

      w ich samotności,

      jest Boże Narodzenie.

       

      Zawsze, kiedy dajesz

      odrobinę nadziei "więźniom",

      tym, którzy są przytłoczeni

      ciężarem fizycznego,

      moralnego i duchowego

      ubóstwa,

      jest Boże Narodzenie.

       

      Zawsze, kiedy rozpoznajesz

      w pokorze, jak bardzo znikome

      są twoje możliwości

      i jak wielka jest

      twoja słabość,

      jest Boże Narodzenie.

       

      Zawsze, ilekroć

      pozwolisz by Bóg

      pokochał innych

      przez ciebie,

       

      Zawsze wtedy,

      jest Boże Narodzenie.

      Matka Teresa z Kalkuty

       

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji:

      https://www.youtube.com/watch?v=LKdrP58dtsE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2OqAOL9eXpuhUMMnnyp8o-mpjYSlz-jgooPCy6pxUWHkLUOibCe4iyXdE

     • Powrót do szkoły dzieci klas 1-3

      19.03.2021

      Informacja

      Od 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I – III wracają do nauki stacjonarnej. Nauka zdalna w kl. IV – VIII została przedłużona do 31 stycznia 2021 r. Na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS zostały zaktualizowane Procedury funkcjonowania szkoły w okresie epidemii Covid – 19, z którymi należy się zapoznać, szczególnie z rozdziałem I i IIIA (link poniżej).

      Dowożenie uczniów z Hawłowic:

      Dojazd do szkoły – poniedziałek – piątek - godz. 7.45

      Powrót ze szkoły – poniedziałek , wtorek, czwartek, piątek – godz. 12.40, środa – godz. 12.25

      Rodzice uczniów mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.


     • Projekt "Uczelnie Szkołom - o finansach z NBP"

      19.03.2021

      W pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy 8 b  wzięli udział w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności u 600 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego z zakresu zarządzania własnymi pieniędzmi, nowoczesnych form płatności, bezpieczeństwa dokonywania transakcji, zasad gospodarowania budżetem domowym, zakładania działalności gospodarczej, kompetencji/kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodów i ścieżek kariery zawodowej.

      W ramach projektu uczniowie klasy 8 b wzięli udział w:

      1. Warsztatach tematycznych: (Zarządzanie własnymi pieniędzmi, Bezpieczeństwo finansowe transakcji, Przedsiębiorczość i kariera zawodowa)
      2. Wykładach online "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" 
      3. Symulacjach Biznesowych - Własna Firma

       

      Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w konkursie ekonomicznym „Przyszłość zaczyna się teraz”.  Nagrywali film, który miał promować rozsądne gospodarowanie swoimi wydatkami, podnieść świadomość  odnośnie bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych lub pokazać, jak uczeń może kreować swoją przyszłość już dziś. W konkursie nasi uczniowie odnieśli duży sukces i zdobyli cenne nagrody rzeczowe:

      Koordynator szklony projektu: Aleksandra Kulisza

      Wsparcia przy realizacji prac konkursowych udzielili: Alina Szykuła, Beata Gomułka.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      19.03.2021

      Jest to inicjatywa MEN, w której uczestniczyliśmy w ubiegłym roku. W tym roku chcemy ją kontynuujemy, ale ze względu na pandemię, działania realizowane w ramach akcji mają przede wszystkim charakter wirtualny, multimedialny.


      Uczniowie z naszej szkoły włączyli się bardzo aktywnie do tej akcji. Podopieczni świetlicy szkolnej wykonali plakaty nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Pozostali uczniowie pod opieką nauczycieli zorganizowali zbiórkę zniczy. Wraz z rodzicami odwiedzali cmentarze, modlili się i palili znicze na grobach opuszczonych i zaniedbanych oraz przy mogiłach lokalnych bohaterów. Ponadto przygotowali prace plastyczne i prezentacje multimedialne na temat zasłużonych Pruchniczan i ciekawych miejsc.

      KLASY I - III:

      https://youtu.be/oeIbNRgfJRg


      Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za udział w akcji.

      Poniżej prezentujemy efekty naszych działań

       

      KLASY IV-VIII:


      https://youtu.be/khBk49UY2mo

       

      Prezentacje na temat historii miejsc i lokalnych bohaterów:

      Milenka Wańkowicz - kl. 5 b  https://youtu.be/fbyVcPLqWU0

      Marcin Dzięgielowski - kl. 4 b  https://youtu.be/7ydUlQnXmIw

       Paulina Hamerla - kl. 7 b  https://youtu.be/1Qg5rfeK_GU

      Michał Raba - kl. 5 a  https://youtu.be/dybUGP9mJl4

      Michał Brzuchacz - kl. 4 a - PREZENTACJA


      ŚWIETLICA SZKOLNA


     • 11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      19.03.2021

      11 listopada 2020 r. świętujemy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To Narodowe Święto, jest dla Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań,  Polska  powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej. Święto Odzyskania Niepodległości, również w naszej szkole obchodzone było rokrocznie bardzo uroczyście. Organizowano akademie,  konkursy, gry miejskie czy biegi dla Niepodległej. Obecnie, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, chcemy zaprezentować krótki program artystyczny, przygotowany w warunkach domowych przez uczniów klasy VI c i VII a. W ten sposób chcemy uczcić to wielkie święto i wyrazić radość z faktu, że żyjemy w wolnej Polsce.

      https://www.youtube.com/watch?v=_IuFTXA4dV4&feature=youtu.be

       

      NIEPODLEGŁA DO HYMNU

      Zapraszamy do obejrzenia filmu, który prezentuje wykonanie Hymnu Państwowego przez naszych uczniów z okazji Święta Niepodległości 2020

       

      https://www.youtube.com/watch?v=sQrheGoFrtw

       

      Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi Szykule za montaż filmu :)

       

       

      Hymn śpiewają:

      Kl. 4 a: Raba Julia, Więcław Alan, Wieliczko Wiktor, Piś Laura, Fijałkowska Maria, Gębalik Szymon, Bielka Bartosz, Malmuk Klaudia, Wota Karolina, Chrapek Mikołaj

      Kl. 4 b: Michalska Maria, Chudzik Eliza, Jarosz Bartosz, Dzięgielowski Marcin

      Kl. 5 : Dyl Nikola, Kądziołka Fabian, Olszańska Julia, Tymczyk Ola, Tuleja Piotr

      Kl. 5 b: Dyjak Anita, Kiwacka Wiktoria, Skiba Anna, Szkoła Oliwia, Wojdyła Maciej, Wojdyło Szymon

      Kl. 6 a: Homik Weronika

      Kl. 6 b: Kamińska Maja

      Kl. 7 a: Wywrot Zuzanna, Kochanowicz Antonina, Gomułka Weronika

      Kl. 7 b: Mazur Antoni, Modras Aurelia

      Kl. 8 a: Skiba Tina

      Kl. 8 b: Flak Klaudia, Jarosz Roksana, Makara Oliwia

       

      Niestety ze względu na różne formy zapisu dźwięku i obrazu nie udało się wstawić kilku filmów razem z obrazem, ale są wszystkie wyżej wymienione głosy :)

     • GRATULUJEMY

      19.03.2021

      W X edycji dyktanda „Pruchnickie szranki ortograficzne 2020” I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pruchnickiej 2020 w kategorii klas 7-8 zdobyła Antonina Kochanowicz z klasy 7 a. Natomiast III m. w tej samej kategorii uzyskała Klaudia Flak z klasy 8 b.

      Komisja konkursowa Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego wyłoniła najlepsze prace w ramach konkursu na "Maskotkę Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej". III m. przyznano uczennicy naszej szkoły Antoninie Kochanowicz z klasy 7 a. Opiekunem jest Pan Waldemar Wańkowicz.

      W konkursie „Bezpieczne wakacje 2020” w eliminacjach powiatowych I miejsca w swoich kategoriach zdobyły:

      Karolina Rokitowska z klasy 7 b

      Antonina Kochanowicz z klasy 7 a.

      Opiekunem dziewcząt jest pani Magdalena Poziemska. O konkursie można przeczytać na stronie:

      https://ekspresjaroslawski.pl/artykul/laureaci-konkursu-bezpieczne/1095952

     • Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki

      10.08.2021

      Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pruchniku są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Ten wyjątkowy dzień pasowania na ucznia miał miejsce 13 października 2020 roku.

      Pierwszaki przedstawiły program artystyczny. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz prezentowali swoją wiedzę. Po występie nastąpił moment złożenia przez dzieci uroczystego ślubowania. Wszyscy zgodnie powtarzali, że ślubują „być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły…”. Następnie pani Wicedyrektor Katarzyna Kos dokonała uroczystego pasowania pierwszoklasistów. W ten sposób zostali oni oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej.

      Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce, pięknych przyjaźni i samych radosnych chwil w murach naszej szkoły.

     • Europe CodeWeek 2020

      19.03.2021

      W naszej szkole w ramach Tygodnia Kodowania na wszystkich lekcjach informatyki w klasach 4 – 8 odbyły się zajęcia związane z programowaniem. Ponadto dla uczniów chętnych od października były organizowane warsztaty z robotyki i programowania. Na zajęciach uczniowie pracowali z zestawami kolców LEGO MINDSTORMS EV3. Poznawali zasady konstrukcji, budowy mechanizmów, rodzaje sterowania przekładniami a przede wszystkim wprawiali swoje roboty w ruch, poprzez programowanie.

     • NARODOWE CZYTANIE - 2020

      19.03.2021

      Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r.

      W trakcie dziewiątej odsłony czytaliśmy wybitne dzieło Juliusza Słowackiego - "Balladynę". Organizatorami Narodowego Czytania w Pruchniku było Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

      W sobotę - 5 września, w pruchnickim parku zebrali się miłośnicy literatury, uczniowie i nauczyciele. Naszą szkołę reprezentowała grupa siódmoklasistów: Weronika Gomułka, Julia Madejowska, Zuzanna Wywrot, Wiktoria Mazur, Antonina Kochanowicz, Antoni Mazur. Izabela Stańko z siostrą Aleksandrą przeczytały fragment rozmowy Aliny i Balladyny, natomiast Aurelia Modras wcieliła się w Matkę Balladyny i w sposób bardzo ujmujący zaprezentowała fragment pt. "Skarga Wdowy". Miłą dla nas wszystkich niespodzianką była prezentacja fragmentu utworu przez Panią Agnieszkę Olejarz, która wraz z siostrą Anną przeczytała rolę Skierki i Chochlika.

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z prezentacją Aurelki Modras:

      https://youtu.be/YD4TK9HT-Kk