• Apel podsumowujący

      27.06.2022

      23 czerwca odbył się uroczysty apel podsumowujący działalność wszystkich organizacji działających w szkole. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, SK Wolontariatu, UKS Jedynka, SK LOP, SK PCK, SK Caritas, Kółka Misyjnego oraz szkolnego chóru Sound Angels - zaprezentowali sprawozdania z działalności w bieżącym roku szkolnym. Uczniom szczególnie zaangażowanym w pracę poszczególnych organizacji wręczono dyplomy uznania. Imprezę uświetnił występ Oli Wójcik z klasy 7a, Weroniki Homik z klasy 7a i Zuzi Wywrot z klasy 8 a.

     • Biwakowe szaleństwo w kl. III b

      27.06.2022

      W dniach 14-15 czerwca klasa III b wybrała się na biwak na Wolę Węgierską. Przygotowania do tej wyprawy trwały ponad tydzień. I wreszcie nadszedł ten dzień. Wyprawę rozpoczęła zbiórka w szkole podczas, której wychowawczyni przedstawiła i omówiła regulamin oraz podała szczegółowy harmonogram biwaku i osób dyżurujących. Po odprawie udaliśmy się na miejsce biwakowania. Gdy dotarliśmy, z pomocą rodziców rozłożyliśmy namioty i przygotowaliśmy obozowisko. Wyznaczyliśmy miejsce zbiórki, teren do gier i zabaw oraz przestrzeń gastronomiczną. Po dokładnym zakwaterowaniu rozpoczęliśmy biwakowanie. Po cały m dniu wrażeń jedną z atrakcji było Kino pod gwiazdami i cieplutki popcorn. Zmęczeni, ale pełni dobrego humoru udaliśmy się do swoich namiotów. Noc przebiegła bardzo spokojnie, a rano obudziły nas przepiękne dźwięki otaczającego lasu. Dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki, zjedliśmy śniadanko i biwakowanie trwało dalej. Ale jak to mówią "co dobre, szybko się kończy", około południa zaczęliśmy składać namioty i sprzątać obozowisko. Dziękujemy bardzo Mamusiom za to, że mieliśmy pełne brzuszki i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a Tatusiom, że "nic nam na głowę nie spadło". Były to dwa dni niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Ten wspaniale spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Wycieczka w Bieszczady

      27.06.2022

      21 czerwca uczniowie z klasy 8 a, b, c oraz z 4 a wyruszyli dwoma autokarami na wycieczkę. Najpierw zatrzymali się w Lesku. Tam w uroczej cukierni zajadali się słodkościami. Następnie, słuchając ciekawych i zabawnych opowieści panów przewodników, wyjechali w dalszą podróż, która wiodła małą i wielką pętlą Bieszczad. Po dotarciu do Balnicy wsiedli w Bieszczadzką Kolejkę Leśną i przejechali do Majdanu. Kolejny etap wycieczki to krótki spacer szlakiem turystycznym. Po pieszej wędrówce, nieco głodni pojechali na pyszne pierogi. Po posiłku udali się do Polańczyka, gdzie zaplanowany był rejs statkiem, zwiedzanie zapory, zakup pamiątek i powrót do domu. Do Pruchnika wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, zwłaszcza ósmoklasiści, którzy jeszcze mogli spędzić ostatnie chwile razem.

     • Wycieczka do Sanoka i Arłamowa

      27.06.2022

      W dniu 21 czerwca uczniowie z klasy 7a, 7c i 8 a uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady.

      Realizując program wycieczki, odbyliśmy podróż w przeszłość, zwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen ten wymieniany jest, wśród najbardziej znanych muzeów typu skansenowskiego w Europie.

      Usytuowanie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, wiernie oddaje typowe dla Podkarpacia naturalne ukształtowanie terenu i występującą na tym obszarze roślinność oraz charakterystyczna zabudowę.

      Kolejnym punktem programu wycieczki była rekreacja w hotelu Arłamów, gdzie uczniowie próbowali swych sił w paku linowym, na polu mini golfa i w basenie.

    • Egzamin na kartę rowerową 2022
     • Egzamin na kartę rowerową 2022

      27.06.2022

      Wszyscy, zarówno piesi jak i kierujący pojazdami, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Jednak ruch drogowy, w którym uczestniczymy, nie jest niekontrolowanym zjawiskiem, obowiązują w nim reguły i zasady, dzięki którym jesteśmy mniej narażeni na niebezpieczeństwa występujące na drodze, przede wszystkim wypadki. Tak więc wszyscy, również i dzieci, powinny znać przepisy obowiązujące na drodze i zawsze ich przestrzegać.

             Kartę rowerową powinni otrzymywać uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia. Szkolenie rowerzystów jest znakomitą inwestycją, gdyż najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę, nie tylko wykorzystują później swoją wiedzę do bezpiecznej jazdy rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi, a gdy dorosną – mają solidne podstawy do tego, by zdobyć np. kartę motorowerową czy w końcu prawo jazdy.

            Przygotowanie do egzamin na kartę rowerową, daje dzieciom możliwości do świadomego
      i bezpiecznego korzystania z dróg.

             W dniach od  15 maja do  9 czerwca dla uczniów klas III - VII przeprowadzone zostały egzaminy teoretyczne ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Sprawdzenie wiadomości odbywało się w formie pisemnej i polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań jednokrotnego wyboru, dopuszczalne 3 błędy oraz testu ze znajomości znaków drogowych.

       

             Celem egzaminu było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym.

       

            Część teoretyczną zaliczyło 50 uczniów, którzy w dniach 1o i 20 czerwca przystąpili do egzaminu praktycznego na przygotowanym polu manewrowym w Sali gimnastycznej.

       

            Egzamin polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:


      a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
      b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:

      •  pozycja kierującego na pojeździe
      • upewnienie się o możliwości jazdy
      •  płynne ruszanie z miejsca, slalom
      • zmiany kierunku jazdy
      •  jazda wytyczonym pasem bez najeżdżania na linię
      •  kierowanie jedną ręką i manewrowanie drugą (przełożenie stojącej butelki z jednego  stolika na drugi)
      • Jazda wytyczonym torem – ósemka
      • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu
      • stosowanie się do znaków

            Egzamin  z wynikiem pozytywnym ukończyło 50 uczniów, czyli uzyskali w 90% poprawnie wykonanych poszczególnych zadań.

      Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwały panie:

      Magdalena Poziemska - nauczyciel techniki,

      Anna Bielec - koordynator wychowania komunikacyjnego.

       

            Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” gratulujemy
      i życzymy bezpiecznej jazdy!

     • Dwudniowa wycieczka w Bieszczady

      20.06.2022

      W dniach 14-15 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV b i V a wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce w Bieszczady.

                     Pierwszy dzień wyprawy rozpoczął się zakupami w cukierni "Słodki Domek" znajdującej się w Lesku. Dalsza droga wiodła małą i wielką pętlą Bieszczad. W trakcie jej trwania, podczas mijania kolejnym miejscowości, pani przewodnik przybliżała historię tamtych terenów i ludności. Po dotarciu do Balnicy wszyscy wsiedli do kolejki, która wiodła przez urokliwe zakątki Bieszczad. Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka malowniczym szlakiem wiodącym do rezerwatu przyrody Sine Wiry. Następnie odbył się przejazd autokarem do Soliny, gdzie nastąpił wyczekiwany przez uczniów czas wolny na zakup pamiątek i nie tylko… Później nastąpił przejazd do zapory w Myczkowcach. Tam też został zwiedzony Ogród Biblijny. Ostatnim etapem pierwszego dnia podróży był przejazd do hotelu Dwór Ostoja Klimkówka, obiadokolacja, a także atrakcje w postaci pobytu na basenie czy też na kręgielni. Warto wspomnieć, iż po tak intensywnym dniu duża część uczniów przed spaniem delektowała się oglądaniem meczu Polska - Belgia (niestety przegranym). 

                     Drugi dzień wycieczki rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Nafty i Gazownictwa w Bóbrce. Przewodnik barwnie i bardzo ciekawie opowiadał o polskim farmaceucie i przedsiębiorcy, założycielu pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, pionierze przemysłu naftowego w Europie i wielkim społeczniku - Ignacym Łukasiewiczu. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w pustelni św. Jana z Dukli. W Dukli zostało także zwiedzone muzeum historyczne, gdzie można się było dowiedzieć o walkach toczących się w tej okolicy podczas I i II wojny światowej. Następnym punktem programu drugiego dnia szkolnej eskapady był pobyt w Skansenie Archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy.  Miejsce to prezentowało życie naszych przodków w pradawnych czasach. W drodze powrotnej jeszcze miał miejsce  obiad, po którym około godz. 19.00 dotarliśmy do Pruchnika.

                     Duże podziękowania należą się rodzicom, którzy sfinansowali uczniom klas IV b
      i V a tę dwudniową wycieczkę.

      Opiekunowie: Agnieszka Olejarz, Halina Stańko, Adam Olejarz

     • Kolejne sukcesy naszych uczniów!

      19.06.2022

      W maju 2022 roku odbył się wojewódzki konkurs plastyczny pt. Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym”. Była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich talentów.

      CELEM KONKURSU było:

      • kultywowanie tradycji i zwyczajów Podkarpacia,
      • poznawanie kultury ludowej i rozbudzanie szacunku do dawnych tradycji,
      • motywowanie młodych pokoleń do poszukiwania źródeł kultury,
      • pogłębienie wiedzy na temat otaczającej nas przyrody i jej poszanowania,
      • uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno i zagrożenia przyrody ojczystej,
      • rozbudzanie umiejętności obserwacji przyrody,
      • rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz rozwój myślenia twórczego u dzieci i młodzieży.

      Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej zgodnej z tematem.

      Laureatem konkursu wśród uczniów klas 1 – 3 została Anna Fijałkowska z klasy 1 b, a wyróżnienie otrzymała Vanessa Kos z klasy 1 a. W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymała uczennica klasy V b – Emilia Szejnar – Sowa.

      Zwycięzcom GRATULUJEMY!

     • Srebrna drużyna z Pruchnika🥇

      15.06.2022

      15 czerwca w Jaslanach k. Mielca w pięknej, nowej hali sportowej odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt. Spotkały się w nim cztery najlepsze drużyny, które miały za sobą eliminacje gminne, powiatowe, rejonowe, półfinały i baraż. Turniej miał bardzo wyrównany przebieg. Do ostatniego meczu ważyły się losy medali.

      Nasze szczypiornistki pokazały się z bardzo dobrej strony i wywalczyły srebrne medale oraz uzyskały tytuł Wicemistrzyń Województwa Podkarpackiego!!!

      Oto wyniki meczów:

      Pruchnik- Malinie 7:6

      Posada Górna - Dynów 7:6

      Pruchnik - Dynów 7:8

      Posada Górna - Malinie 9: 9 (karne 2:0)

      Pruchnik- Posada Górna 6:4

      Dynów- Malinie 13:9

      Kolejność końcowa zawodów:

      1. SP 1 Dynów

      2. SP 1 Pruchnik

      3. SP Posada Górna

      4. SP Malinie

      Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

      Maja Kamińska, Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Milena Wańkowicz, Kinga Dietrich, Lena Małaszowska, Julia Potoczny, Lena Sosnowska, Oliwia Szkoła, Maria Michalska,, Liliana Jedlińska, Nikola Nasiewicz, Zofia Potoczny

      Opiekun drużyny: Waldemar Wańkowicz

      Serdecznie gratulujemy drużynie osiągnięć i życzymy udanych wakacji!

     • GRATULUJEMY

      15.06.2022

      Kacper Capik z kl. VII b w gronie laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez PKO na uroczystej gali w Rzeszowie. Kacper uzyskał tytuł laureata konkursu z biologii pod opieką p. Beaty Gomułki.

     • "Koci apel"

      07.06.2022

      Drodzy Uczniowie odpowiadamy na "koci apel" z Ośrodka Adopcyjnego "Ada" w Przemyślu.

      Bardzo potrzebny jest żwirek silikonowy i bentonitowy. Żwirek można przynosić do szkoły i zostawiać w koszu na holu głównym w budynku A do końca tego tygodnia - 10 czerwca.

      Dziękujemy

     • Brąz dla Pruchnika

      08.06.2022

      Koniec roku szkolnego już blisko. My jednak nie próżnujemy i walczymy o kolejne sportowe laury

      W dniu dzisiejszym na stadionie w Kolbuszowej odbył się Finał Wojewódzki w Trójboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 50 drużyn (25 drużyn dziewcząt i 25 drużyn chłopców). Powiat jarosławski reprezentowała Szkoła Podstawowa Nr 1 z Pruchnika. Chłopcy z naszej szkoły dzielnie walczyli w wyrównanej stawce i zajęli 15 miejsce.

      Dużą niespodziankę zaserwowała drużyna dziewcząt, która zdobyła brązowe medale i zajęła 3 miejsce w Województwie Podkarpackim poprawiając swój wynik z zawodów powiatowych o prawie 100 pkt.!!!

      Dziewczęta:

      SP 5 Dębica 517 pkt.

      SP 17 Rzeszów 512 pkt.

      SP 1 Pruchnik 502 pkt.

      ...

      Skład drużyny dziewcząt:

      Justyna Kędzior, Julia Czernikarz, Liliana Jedlińska, Marlena Motyl, Nikola Nasiewicz, Milena Pszonak

      Opiekun drużyny: Waldemar Wańkowicz

      Skład drużyny chłopców:

      Mateusz Bogonos, Michał Halejcio, Michał Malec, Szymon Sowa, Sebastian Wójtowicz, Gabriel Zając

      Opiekun drużyny chłopców: Marcin Szeliga

      Serdecznie gratulujemy młodym lekkoatletom i życzymy dalszych sukcesów

     • Święto Rodziny w naszej szkole

      29.05.2022

      Maj i czerwiec to wyjątkowe miesiące, w których to świętujemy Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. W naszej szkole wszystkie te trzy okazje łączymy w jedno i uroczyście obchodzimy Święto Rodziny. W tym roku uroczystość ta przypadła na dzień  1 czerwca. W tym dniu nasza szkoła podobna była do wesołego placu zabaw rozbrzmiewającego gwarem i śmiechem dzieci.

      W dniu poprzedzającym to wydarzenie obejrzeliśmy piękny montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów klasy II a i b, który przypomniał wszystkim, jak ważnym i wyjątkowym miejscem jest dla każdego rodzina. Te chwile, nie pozbawionej humoru refleksji, były małym preludium do tego, co działo się następnego dnia. A działo się wiele…

      Uczniowie młodszych klas urządzili sobie na szkolnym podwórku piknik czytelniczy. Mieli także okazję dmuchać balony i puszczać bańki mydlane. Jak zawsze dużą atrakcją było dla maluchów malowanie twarzy, którego efekty mogliśmy podziwiać, obserwując biegające po podwórku kolorowe pieski, kotki i inne zabawne stworki. Nasze maluszki mogły również wykazać się umiejętnościami plastycznymi podczas malowania ogromnych plakatów przedstawiających rodzinę. Efekty ich pracy i starań do dziś wyeksponowane są na szkolnym korytarzu.

      Trochę inaczej, co wcale nie oznacza, że mniej radośnie, w Święto Rodziny włączyli się uczniowie starszych klas. Podczas spotkań z wychowawcami odbyli rozmowy dotyczące bezpiecznych relacji w rodzinie. Mieli okazję opowiedzieć najzabawniejsze historie związane z codziennym życiem rodzinnym i wysłuchać podobnych opowieści swoich kolegów.

      Wszyscy uczniowie korzystali w tym dniu z możliwości skakania na „eurobungee” i zabawy na „dmuchawcach”. Nie zabrakło też „małego co nieco” przygotowanego przez Rodziców, pysznych lodów, ciasteczek, soków i innych łakoci.

      Niewątpliwą gwiazdą naszego pikniku była elektryczna kolejka, którą wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami naszej szkoły mieli okazję przejechać się po ulicach  Pruchnika i, wsłuchując się w dźwięki starych i nowych przebojów lecących z głośników, podziwiać piękno okolicy.

      Kolejne Święto Rodziny w naszej szkole przeszło do historii. Pozostały miłe wspomnienia i nadzieja, że w przyszłym roku będziemy bawić się równie dobrze.

     • Lekcja właściwego sposobu godpodarowania odpadami komunalnymi.

      07.06.2022

      3 czerwca 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwego sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi. Lekcja została przeprowadzona przez PGKiM Sp. z o.o. w Jarosławiu. W pogadance brali udział uczniowie klas VI,VII i VIII.

      Uczniowie dowiedzieli się, że niektóre odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

      Na koniec odbył się quiz utrwalający poznane zasady recyklingu. Zadaniem uczestników było prawidłowe posegregowanie odpadów według zasad obowiązujących na terenie Naszej Gminy.

      Wszyscy obecni otrzymali ulotki edukacyjne zawierające dokładne instrukcje na temat selektywnej zbiórki odpadów.