• 11 LISTOPADA

      09.11.2021

      Julian Tuwim

      Ojczyzna

      Ojczyzną   moją  jest Bóg,

      Duch, Syn i Ojciec wszechświata.

      Na każdej z moich dróg

      Ku Niemu dusza ulata. Ojczyzną moją jest łan,

      Łan Polski, prostej, serdecznej,

      Niech mi pozwoli Pan

      W nim znaleźć spoczynek wieczny.

       

      11 listopada to wyjątkowa data w historii naszego kraju.

      Dokładnie 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.

      Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn, które są mocno w tym czasie eksponowane.

      W wielu instytucjach, odbywają się okolicznościowe akademie.

      Również nasza szkoła, włącza się w obchody tego wielkiego święta i  z tej właśnie okazji uczniowie klas 6 a, 7 c i 8 b  przygotowali program artystyczny pt. Jak dziś być patriotą

      Uczniowie pracowali pod opieką pań: Magdaleny Poziemskiej, Katarzyny Jedlińskiej, Beaty Gomułki i Wioletty Grzech- Kędzior.

      Film z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       

     • WAWRZYNEK 2021

      06.11.2021

      27 października odbyła się tegoroczna edycja Konkursu recytatorskiego wierszy o jesienie WAWRZYNEK 2021. Naszą szkołę reprezentowała Judytka Podolak – uczennica klasy II a, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      09.11.2021

      W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza był dla wielu głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.

      Uczniowie w ciszy zapalali znicze na grobach osób, które zasłużyły się dla Pruchnika. Odwiedzili groby poległych powstańców z roku 1864, żołnierzy AK, a także grób Matki Bł. Ks. Bronisława Markiewicza – Pani Marii Markiewicz.  

      Młodzież zatrzymała się także przy grobie naszej rodaczki – Pani Krystyny Sowińskiej, którą w tym roku szczególnie wspominamy. Pani Krystyna była nauczycielką języka polskiego, miłośniczką literatury, poetką. Założyła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Była aktywnym prezesem tej organizacji. Ponadto była autorką pierwszych Jarosławskich Potyczek Ortograficznych oraz Pruchnickich Szranków Ortograficznych. Duszą i sercem oddana pracy społecznej na rzecz Jarosławia i Pruchnika.

      Wspominając panią Sowińską, warto przypomnieć Jej niektóre refleksje:

      „… przyszłość – to nie tylko komputery, plazmy, automatyczne skrzynie biegów i domowe kino… Przyszłość – buduje się na fundamencie całego dziedzictwa miejsca, w którym się urodziliśmy i które zagościło w naszych sercach…”

      "... Czas (...) leci, pędzi, ucieka. A my waz z nim ... Czasem ścigamy się i dopiero na mecie widzimy, że przegraliśmy... Że już po czasie..."

     • Szkoła Pamięta - POLSKIE CMENTARZE NA UKRAINIE

      04.11.2021

      SU i SK Wolontariat bardzo serdecznie dziękują za włączenie się do zbiórki biało-czerwonych zniczy. Lampki, które przynieśli nasi uczniowie zapłonęły nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale przede wszystkim na zabytkowych, często zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie. Pani Anzhela Stetsiv i Pani Ołena Byczkowa odwiedziły miejsca pochówku Polaków także w Borysławiu, Drohobyczu i Schodnicy. Dziękujemy naszym Paniom za pomoc w realizacji projektu. Poniżej publikujemy zdjęcia. Niestety, jak widać na tych fotografiach są to miejsca bardzo zaniedbane…

     • Szkoła Pamięta - 2 listopada DZIEŃ ZADUSZNY

      02.11.2021

      2 listopada  uczniowie klasy 1 A wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Była wspólna modlitwa, zapalanie zniczy na rodzinnych grobach. W ciszy i zadumie zapalili lampki na nagrobku upamiętniającym Żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej.

      Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego
       i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci. Wiedzą, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób odwiedzających to miejsce.

     • UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1 A

      04.11.2021

      „Co wiemy, to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean”

                                                                                   Isaak Newton.

       

           W dniu 29 października w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia klasy pierwszej. Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Pani Katarzyna Kos Wicedyrektor szkoły oraz Rodzice uczniów.

          17 uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej SP Nr 1 im. KEN w Pruchniku. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie przedstawili swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w programie artystycznym. Wprowadzili gości w nastrój pięknej jesiennej atmosfery. W części patriotycznej uroczystości przedstawili uczucia i szacunek do naszej Ojczyzny i symboli narodowych. Pokazali, że już wspaniale radzą sobie z wypełnianiem praw i obowiązków ucznia. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po złożeniu ślubowania Rodzice zwrócili się z prośbą do Pani Katarzyny Kos - Wicedyrektor o przyjęcie dzieci do grona uczniów szkoły, wręczając symboliczny duży ołówek do pasowania. Pani Wicedyrektor dokonała ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Od tego momentu, zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Miłym zakończeniem uroczystości były wręczone przez rodziców upominki - rożki ze słodyczami, a także pamiątkowe zdjęcia.

      Pierwszakom życzymy wielu sukcesów oraz, aby każdy dzień spędzony w murach naszej szkoły był dla nich wspaniałą przygodą, a ich Rodzicom  gratulujemy wspaniałych pociech.

     • Wycieczka w Bieszczady

      21.10.2021

      12 października kl. VII a, VII c i VIII c wyruszyły pod opieką wychowawców i Pani Pedagog Katarzyny Jedlińskiej na jednodniową wycieczkę w Bieszczady.

      Celem naszej wyprawy było Bukowe Berdo (1313 m n.p.m).  Zobaczyliśmy również  Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem. Gdy dotarliśmy na miejsce, rozpoczęliśmy naszą górską wędrówkę. Bieszczady początkowo powitały nas mgłą i  gęstą warstwą chmur, ale z czasem pogoda poprawiała się. Coraz częściej pojawiały się promienie słońca, a góry odsłoniły swoje piękno. Na szlaku nie obeszło się oczywiście bez poślizgnięć, obłoconych butów i spodni oraz kryzysów związanych z kondycją fizyczną. Mimo tego cała grupa dzielnie maszerowała i po około 5 godzinach dotarliśmy szczęśliwie do autokaru. Po trudach wędrówki, wizyta w pizzerii i wspólny posiłek nabrał wyjątkowego smaku.

      Pomimo zmęczenia droga do domu okazała się bardzo przyjemna i autokar rozbrzmiewał gwarem rozmów i  radosnym śpiewem.

     • Turniej piłki ręcznej

      03.11.2021

      W dniu 2 listopada 2021 roku w sali sportowej w Pruchniku odbył się I Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej "Złota Jesień 2021".

      W turnieju wzięło udział 3 drużyny: SPR JKS SAN Jarosław, SP Kramarzówka i UKS Jedynka Pruchnik - gospodarz turnieju.

      Oto wyniki meczów :

      Jedynka Pruchnik - SP Kramarzówka 24:9

      SPR JKS SAN Jarosław - SP Kramarzówka 13:13 karne 2:1

      Jedynka Pruchnik- SPR JKS SAN Jarosław 23:3

      Kolejność końcowa turnieju:

      1. UKS Jedynka Pruchnik pkt. 6 br. 47:12

      2. SPR JKS SAN Jarosław pkt. 2 br. 18: 37

      3. SP Kramarzówka pkt. 1 br. 23: 39

      Wyróżnienia indywidualne:

      Oliwia Mołoń - Kramarzówka

      Emilia Czachor - Jarosław

      Oliwia Malec - Pruchnik

      Skład drużyny z Pruchnika:

      Izabela Stańko, Oliwia Malec, Antonina Kochanowicz, Maja Kamińska, Maja Podolak, Zuzanna Sieńko, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Milena Barszczak.

      Przed turniejem odbył się mecz kontrolny drużyn dziewcząt z rocznika 2009 i młodsze pomiędzy UKS Jedynka Pruchnik i SPR JKS SAN Jarosław

      Zwyciężyła drużyna z Pruchnika 17:6

      Dziewczęta wystąpiły w składzie:

      Maja Kamińska, Wiktoria Kiwacka, Anita Dyjak, Kinga Dietrich, Lena Małaszowska, Lena Sosnowska, Julia Potoczny, Maria Michalska, Milena Barszczak, Weronika Bogacz, Laura Piś, Liliana Jedlińska i Milena Pszonak

      Opiekę medyczną na turnieju zapewnił pan Robert Pszonak

      Gratulujemy bardzo dobrej postawy naszym zawodniczkom

     • Wycieczka do Krakowa i Bochni

      20.10.2021

      W dniach 11-12 października 2021 roku odbyła się wycieczka do Krakowa i Bochni, w której brali udział uczniowie z klas 7 i 8.

      W poniedziałek, wczesnym rankiem, wyjechaliśmy z Pruchnika. W dobrych nastrojach zmierzaliśmy w stronę Krakowa. 

      Pierwszym punktem naszej wyprawy były Ogrody Doświadczeń im. Stanisława Lema. Mogliśmy tam przeprowadzić różne ciekawe eksperymenty.

      Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie strefy jak: mechanika, akustyka, hydrostatyka, optyka i magnetyzm. Jednak szczególnie  podobała się strefa „Piaskowa planeta”, która zainspirowała do działania naszych przyszłych architektów, artystów i inżynierów.

      Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć piękne mozaiki w większości zrobione z naturalnych kamieni oraz szatę, którą św. Jan Paweł II miał na sobie w chwili zamachu na Jego życie. 

      Następnie wyjechaliśmy w kierunku Kopalni Soli w Bochni, gdzie zaplanowany był nocleg. Byliśmy na wieczornym zwiedzaniu kopalni. Po wycieczce i obiadokolacji, zorganizowano - tylko dla nas - kilka niespodzianek. Dyskoteka i mecze piłki nożnej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rano (12.10) wyjechaliśmy na powierzchnię. Pobyt w tak niezwykłym miejscu dostarczył nam wiele niezapomnianych wspomnień. 

      Kolejnym przystankiem był Krakowski Rynek. Zobaczyliśmy tam Sukiennice i Kościół Mariacki, a w południe udaliśmy się Wawel, aby oglądać komnaty królewskie. Podziwialiśmy piękne, olbrzymie arrasy i zabytkowe meble. Po wyjściu z zamku, w małej, kameralnej krakowskiej restauracji zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się w stronę Pruchnika.  

      Było naprawdę super. Dziękujemy :)

     • Sadziliśmy łąkę kwietną :)

      02.11.2021

      W dniu 26 października, uczniowie klasy VII C wraz z wychowawcą panią Beatą Gomułką,

      brali udział w zagospodarowaniu łąki kwietnej przy Baszcie w Pruchniku.

      Akcja ta, była kontynuacją działań w ramach programu ”Czysta rzeka Mleczka” i jest

      wpisana w kalendarium prac  SK LOP.

      Uczniowie zakupili cebulki kwiatów, przygotowali działkę i wykonali nasadzenia.

      W ten sposób, chcemy propagować działania na rzecz ochrony naturalnego środowiska naszej

      Małej Ojczyzny i kształtować  właściwe  postawy proekologiczne  u naszych  uczniów.

     • XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      17.10.2021

      W dnu 1 października 2021 r. w szkole obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.  W grupie chłopców z kl. IV a i b zostały przeprowadzone zajęcia matematyczne, na których uczniowie samodzielnie rozwiązywali ciekawe, nietypowe zadania wykorzystujące umiejętność mnożenia w pamięci.  Największym zainteresowaniem cieszyły się  ćwiczenia interaktywne na portalu matzoo.pl oraz wordwallu. Na podsumowanie zajęć uczniowie wykonali zadanie w parach, polegające na zadawaniu zadania koledze, który po wpisaniu wyniku, zapisywał kolejne zadanie dla partnera. Uczniowie podczas lekcji przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia, utrwalili umiejętność wykorzystywania jej w zadaniach, niektórzy zauważyli, że jeszcze muszą poćwiczyć mnożenie w pamięci. Ponad to współpracowali w grupach, pomagali sobie wzajemnie oraz świetnie się bawili.

      W klasach 3 a i b oprócz rozwiązywania zadań, odbyły się pogadanki na temat „Jak ważna jest znajomość tabliczki mnożenia”, a uczniowie otrzymali naklejki – przypominajki z tabliczką mnożenia do wklejenia w zeszytach.

      Dzień Tabliczki Mnożenia był również obchodzony na zajęciach pozalekcyjnych. W kl. 5 a na zajęciach kółka matematycznego uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju zadania, testy oraz quizy związane z tabliczką mnożenia.

      W klasach 6 a i b podczas zajęć łączonych uczniowie rozwiązywali zadania z zastosowaniem tabliczki mnożenia.

      Wszystkie zajęcia pokazały, że nauka matematyki może być przyjemna, a wykorzystanie TIK na lekcji wzbudza zainteresowanie przedmiotem oraz motywuje uczniów do podejmowania wysiłku i rozwijania swoich umiejętności. 

     • DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE

      17.10.2021

      Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje serdecznie Wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbierania karmy dla podopiecznych schroniska dla zwierząt. 8 października zebrane dary zostały przekazane bezdomnym i potrzebującym zwierzętom z Ośrodka Adopcyjnego "Arka" w Przemyślu.

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      05.10.2021

      Poniedziałek 27.09.2021 w naszej szkole mienił się dziesiątkami barw i odcieni nie tylko za sprawą jesiennych akcentów za oknem. W tym dniu uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. O tym, jak ważna jest znajomość języków obcych, nikogo przekonywać nie trzeba, ale dobrze czasami o tym przypomnieć. Taką okazją każdego roku jest właśnie to święto. Maluchy z klas 1-3, które dopiero zaczynają językową przygodę, przygotowały „flagowy happening”. Uczniowie klas starszych ubrali się w tym dniu w barwach wybranych wcześniej państw europejskich. W ramach obchodów Dnia Języków Obcych powstały również gazetki zachęcające do poznawania i systematycznej nauki języków obcych oraz gazetka ze słówkami grzecznościowymi w różnych językach europejskich. A jak było? Jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów, zatem zachęcamy do obejrzenia galerii!

     • Wybory Zarządu SU na rok szkolny 2021/2022

      20.09.2021

      4 października odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

      Lista kandydatów w kolejności alfabetycznej:

      Drapała Dawid - kl. 8 b

      Gomułka Weronika - kl. 8 a

      Hamerla Paulina - kl. 8 b

      Jarosz Karol - kl. 8 b

      Jarosz Sebastian - kl. 8 b

      Kamiński Bartosz - kl. 7 b

      Madejowska Julia - kl. 8 a

      Mazur Antoni - kl. 8 b

      Mielniczek Nikola - kl. 8 b

      Mikłasz Fabian - kl. 7 b

       

      HARMONOGRAM GŁOSOWANIA POSZCZEGÓLNYCH KLAS

      2 lekcja: 8:50 - 9:20  - kl. 6 b (23 ucz.) - p. M. Poziemska

                   9:20 - 9:35 - kl. 8 c (12 ucz.) - p. M. Szeliga

      3 lekcja: 9:40 - 10:00 - kl. 6 a (19 ucz.) - p. M. Poziemska

                   10:00 - 10:25 - kl. 7 a (21 ucz.) - ks. M.Jakieła

      4 lekcja: 10:35 - 11:00 - kl. 4 a (28 ucz.) - p. B. Sikorski, p. M. Szeliga

                     11:00 - 11:20 - kl. 4 b (22 ucz.) - p. M. Szeliga. p. W Wańkowicz

      5 lekcja - 11:35 - 12:00 - kl. 5 a (28 ucz.) - p. M. Szeliga, p. W. Wańkowicz

                      12:00 - 12:20 - kl. 5 b (27 ucz.) - p. M. Poziemska

      6 lekcja - 12:30 - 12:50 - kl. 8 b (22 ucz.) - p. E. Kochanowicz

                      12:50 - 13:15 - kl. 7 b (26 uz.) - p. B. Sikorski

      7 lekcja - 13:20 - 13:35 - kl. 7 c (16 ucz.) - p. B. Sikorski

                      13:35 - 14:05 - kl. 8 a (22 ucz.) - p. A. Stetsiv

       

       

      Przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej

      Antonina Kochanowicz

     • XXIX BIEG O MEMORIAŁ BŁ. KS. B. MARKIEWICZA

      26.09.2021

      Już po raz 29 odbył się Bieg o Memoriał Ks. Bronisława Markiewicza.

      Dzisiejszy bieg został przeprowadzony z tygodniowym poślizgiem (niesprzyjająca pogoda).

      Poniżej prezentujemy najlepsze wyniki naszych uczniów

      Kl. 1-2

      1m. Gomułka Mateusz

      2m. Kędzior Maciej

      2 m. Zofia Potoczny

      Kl. 3-4

      3m. Kędzior Justyna

      2m. Halejcio Michał

      3m. Król Jan

      Kl. 5-6

      1m. Zając Sabina

      2m. Kiwacka Wiktoria

      1m. Wałach Radosław

      Kl. 7-8

      1m. Zając Weronika

      2m. Malec Oliwia

      3m. Pakuła Martyna

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

       

    • SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2021
     • SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2021

      19.09.2021

      W bieżącym roku szkolnym, już po raz 28 organizowana jest akcja Sprzątania Świata.

      W tym roku przyświeca jej hasło „Myślę, więc nie śmiecę”.

      Autorem plakatu tegorocznej akcji jest, Andrzej Pągowski, a plakat przedstawia

      Ekologicznego Człowieka Myślącego”.

      Jest to symbol naszej dbałości o Ziemię i potwierdzenie faktu, że to właśnie Ona nas karmi.

      Uczniowie SP Nr1 w Pruchniku wraz ze Szkołą Filialną w Świebodnej,

      czynnie włączyli się do akcji,  sprzątając tereny zielone

      w naszych miejscowościach.

      Szczegółowy harmonogram klas biorących udział w akcji wraz z  obszarami przydzielonymi

      im do sprzątania , znajduje się na gazetce SK LOP.

      Koordynatorem działań są opiekunowie tej organizacji.

      Udział w akcji ma bardzo duże znaczenie, przyczynia się skutecznie do oczyszczenia z

      odpadów naszego otoczenia, by Wszystkim żyło się lepiej i zdrowiej. Akcja  służy również

      wyrabianiu pozytywnych nawyków i kształtowaniu postawy ekologicznej.