• SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

      • 26.04.2023 07:19
      • 25  kwietnia 2023 roku uczniowie klas pierwszych gościli w naszej szkole ratownika medycznego pana Zbigniewa Nowaka.
       Celem przeprowadzonych zajęć było przypomnienie i przygotowanie uczniów do wykonywania czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na początku ratownik opowiedział na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku: oparzeń , skaleczeń, krwotoku z nosa, omdleń i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Ponadto uczniowie mieli możliwość bandażowania swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się ,,małymi ratownikami".
       Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym. Dzięki takim warsztatom dzieci nabyły wiadomości i umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
      • więcej
      • DAWNO, DAWNO TEMU... SPEKTAKL PT. ,,KRÓLEWNA O ZŁOTYM SERCU"

      • 23.04.2023 14:41
      • 21 kwietnia 2023 r. do uczniów klas I - III naszej szkoły przyjechał  Teatr Kokon  z Krakowa. To teatr objazdowy dwojga aktorów w osobie Pani Klaudii Kokockiej-Kierczak  i Bartosza Kierczaka, który w swoim repertuarze posiada autorskie interaktywne spektakle angażujące publiczność. Aktorzy teatru Kokon wystawili przedstawienie pt. ,,Królewna o złotym sercu". Spektakl zaczął się punktualnie o godz. 8.00 w nietypowy sposób od przypomnienia przez aktorów zasad obowiązujących w teatrze. Następnie  rozpoczęła się opowieść  o królestwie, gdzie wszyscy mieszkańcy byli do siebie podobni, a na świat przyszła Królewna, która wyglądała inaczej... Jedyną cechą, która różniła Królewnę od pozostałych mieszkańców królestwa  były włosy w nietypowym dla innych kolorze. W przedstawieniu cecha ta została przejaskrawiona, aby podkreślić jak błahe potrafią być powody, dla których ktoś zostaje odrzucony przez grupę. Bajka podkreślała wartość tolerancji i nauczyła dzieci otwartości na drugiego człowieka. Przeżywając przygody razem z Królewną i innymi bohaterami, dzieci mogły zobaczyć, jak niesprawiedliwe bywa ocenianie ludzi w oparciu tylko o to, jak wyglądają. Podczas wspólnej zabawy, obfitującej w wesołe sceny oraz elementy interakcji, młodzi widzowie mogli dostrzec, że chociaż na cechy wyglądu możemy nie mieć wpływu, to sami jesteśmy kreatorami własnych zachowań i tylko od nas zależy, czy jesteśmy osobami o  ,,złotym sercu". Spektakl był urozmaicony muzyką i piosenkami w wykonaniu aktorów oraz zmianą scenografii, co przyczyniło się do podniesienia dynamiki spektaklu i poszerzenia miejsca akcji. Spektakl bardzo podobał się młodej publiczności, na pewno zapadł w pamięci i skłonił do refleksji.
        
      • więcej
      • Wycieczka uczniów z klas I a i I c

      • 05.04.2023 16:54
      • W dniu 30 marca 2023 r. uczniowie klasy I a oraz klasy I c wybrali się do ZPP Hadle Szklarskie na warsztaty kulinarne z zakresu robienia i wypieku pizzy. Wycieczka połączona została z realizacją II Modułu Czytam z klasą i omawianą lekturą „Ciocia Jadzia w Rzymie”. Podczas warsztatów uczniowie pogłębili wiedzę na temat pochodzenia i wyrobu pizzy. Każdy z nich wcielił się w rolę Masterchefa  i samodzielnie wykonał pizzę, a później nastąpiła wspólna konsumpcja. Kolejnym punktem wycieczki była gra w kręgle. Początkowo rzuty kulą były „spalone”, lecz z każdą kolejną próbą było lepiej i uczniowie zdobywali coraz więcej punktów. Szybko odkryli, że na osiągnięcie dobrego wyniku wpływa skupienie i precyzja. Uczniowie przekonali się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale również  świetna zabawa. Wycieczka była dla wszystkich niesamowitą przygodą, pełną wrażeń i ciekawych doznań. Każdy uczeń wrócił zadowolony i uśmiechnięty.

        
      • więcej
      • Wyjazd na przedstawienie teatralne

      • 28.03.2023 07:23
      • W dniu 23 III 2023 r. klasy 1 b, 2 a i 2 b wzięły udział w spektaklu teatralnym przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie odbyło się w MOK – u w Jarosławiu.
       Spektakl Plastusiowy pamiętnik oparty był na najciekawszych wątkach lektury Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu powstała z uwzględnieniem treści najbardziej edukacyjnych, mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze, mądrości. To właśnie dzięki wyobraźni można było przenieść się w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik z plasteliny widział i słyszał, piórnik był domem, a szkolne przybory rozrabiały w najlepsze. Wraz z Plastusiem dzieci wtopiły się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogacała piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. 
      • więcej
      • Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym - spotkanie z przedstawicielem KRUS

      • 01.03.2023 15:36
      • Przebywanie w obszarze wiejskim to nie tylko radość  z obcowania z naturą, ale także ryzyko wypadków związanych ze specyficznym trybem życia. Warto uświadamiać o tym już najmłodszych mieszkańców. Z tego powodu w dniu 27.02.2023 r w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Pyrą - główną specjalistką do spraw prewencji w Jarosławiu. Poinformowała ona uczniów o rożnego rodzaju zagrożeniach wynikających z pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Ostrzegła przed niebezpieczeństwami, które mogą spotkać dzieci podczas prac w gospodarstwie, zwłaszcza z ciągnikami i maszynami rolniczymi. Przeprowadziła pogadankę nt. bezpiecznych zachowań przy stosowaniu substancji niebezpiecznych.
       W ramach spotkania uczniowie klas od I do III obejrzeli film "Gra o zdrowie i bezpieczeństwo", fragmenty filmu ,,Upadek to nie przypadek", ukazujący prace których nie należy zalecać dzieciom poniżej 16 roku życia. Szczegółowo zostały omówione zagrożenia, jakie mogą spotkać w gospodarstwie rolnym oraz na swoich podwórkach. Przypomniano także, jak wykorzystywać i przechowywać substancje chemiczne.
       Wizyta przedstawicielki  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była powiązana z XIII edycją Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  dla dzieci ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji nie używamy. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Uczniowie otrzymali gadżety oraz pamiątkowe broszury tematycznie związane z założeniami konkursu.


        Uczniom dziękujemy za udział w konkursie a Pani Małgorzacie Pyrze  za przekazanie tak cennych informacji i wskazówek.
        
      • więcej