• Klasa 1 A zrealizowała III Moduł ,,Na ratunek”
      • Klasa 1 A zrealizowała III Moduł ,,Na ratunek”

      • 19.06.2022 21:00
      • kończąc działania w III edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego czytelnictwo w klasach I-III ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY.

                 Podczas realizacji modułu III dzieci zapoznały się z bardzo ciekawą i ujmującą lekturą ,,Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Książka opowiada niesamowitą historię niedźwiedzia o imieniu Wojtek, który w czasie II wojny światowej towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Armii Polskiej. Na podstawie książki uzupełniały strony lekturników, w którym zilustrowały przygody głównego bohatera.  Rysowały pastelami niedźwiadka i jego przygody. Zilustrowały jego sylwetkę
       w edytorze grafiki Paint. Wykonały maski misia. Układały tematycznie puzzle online. Obejrzały filmy: ,,Kapral Wojtek – niedźwiedź z polskiej armii” i ,,Wojtek Berr”. 

            Wybrały wspólnie zawód obronny ,,Żołnierz”. W poszukiwaniu wiadomości
       o wybranej postaci zwiedziły wirtualne Miasto Zawodów, w którym odpowiedziały sobie na nurtujące pytania:   cechy postaci?, co robi?, jaką jest osobą?

             Na podstawie zdobytych wiadomości na temat cech poszukiwanej osoby, stworzyły na kartach pracy jej rysopis. Zadaniem, które sprawiło wiele przyjemności dzieciom był piknik czytelniczy na placu przy szkole, podczas którego „przy słoneczku, pod chmurką pierwszoklasiści czytali wybrane fragmenty lekturki”.
                 Na zakończenie sprawdziły swoją wiedzę na temat lektury dzięki ciekawym zadaniom online oraz  wypełniały karty samooceny w swoich lekturnikach.

              Uczestnictwo w tym projekcie rozwinęło wśród uczniów aktywność czytelniczą
        i rozbudziło ich ciekawość literacką. Była to dla nich interesująca forma omawiania lektur szkolnych, ciekawa przygoda i świetna zabawa.

       Modul_III_-Na_ratunek_-klasa_1_A.pptx
        
      • więcej
      • Lekcja 9 ,,Park Jurajski”
      • Lekcja 9 ,,Park Jurajski”

      • 15.06.2022 20:44
      • Kolejna lekcja i kolejna edukacyjna przygoda. Podczas 9 lekcji uczniowie klas I-III wspólnie wyruszyli w podróż do Parku Jurajskiego,🦖 by nieco bliżej poznać zwierzęta, które królowały na Ziemi przez ponad 150 milionów lat.

       Lekcja Park Jurajski to:
       🦕 niezwykła podróż do czasów, gdy na Ziemi panowały majestatyczne zwierzęta - dinozaury
       🦕 licząca ponad 30 slajdów kolorowa prezentacja multimedialna
       🦕 pięć zadań do wykonania (4 podczas zajęć i jedno do wykonania w domu, które zostało ukryte na prezentacji)

            Era dinozaurów fascynuje ludzi w każdym wieku, ale dzieci uwielbiają dinozaury, wkładając w to uwielbienie całą swoją energię.  Zainteresowanie dzieci dinozaurami ma również związek z nagłym i tajemniczym wyginięciem tych stworzeń. Stawia to dinozaury na równi z mitycznymi stworzeniami.
       Dinozaury mają swoją własną rolę w dziecięcej wyobraźni.
       Lekcja_9_-_Park_Jurajski_(prezentacja_multimedialna).pdf
       Park_Jurajsji_-klasa_1_A_-prezentacja.pptx
       Szkola-_Dzieci_Ucza_Rodzicow_2021-2022_Park_Jurajski.pdf

        
      • więcej
      • Realizacja działań w zakresie Programu Edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”
      • Realizacja działań w zakresie Programu Edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”

      • 19.06.2022 20:57
      • W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w klasach 1 a, b został zrealizowany program Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu pt.  „Moje dziecko idzie do szkoły”.
       Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy rodziców i dzieci na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych, bezpieczeństwa oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.
       Realizacja obejmowała takie zagadnienia jak: 
       - higiena pracy w szkole i w domu;
       - bezpieczne korzystanie z telefonów bezprzewodowych;
       - racjonalne żywienie, higiena przygotowywania i spożywanie posiłków;
       - profilaktyka chorób zakaźnych.
       W ramach realizacji programu zrealizowano wiele akcji oraz zajęć.
       1. Przeprowadzenie diagnozy  i terapii zaburzeń mowy; zajęcia logopedyczne.
       2. Zdrowa żywność – pogadanki, prezentacje, filmy edukacyjne, rytuał klasowy: wspólne śniadania;
       3. Program dla Szkół - jemy owoce, warzywa i nabiał, robimy i jemy zdrowe kanapki, sałatki, kącik zasad zdrowego żywienia, Dzień Zdrowego Żywienia.
       4. Zdrowy tryb życia, sport to zdrowie, zapobieganie otyłości – pogadanki i zajęcia praktyczne z klasą, zajęcia z higienistką szkolną.
       5. Zdrowe zęby – pogadanki, profilaktyka stomatologiczna – fluoryzacja i wizyty kontrolne u dentysty.
       6. Zdrowe oczy – zajęcia profilaktyczne z higienistką szkolną.
       7. Jesteśmy w szkole – zwrócenie uwagi na właściwą pozycję siedzącą, prawidłową postawę ciała, ciężar i prawidłowe noszenie tornistra, zdrowotny bilans szkolny.
       8. Bezpiecznie w domu, w szkole – zajęcia, pogadanki, filmy, spotkanie z ratownikiem medycznym.
       9. Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły;  pogadanki, prezentacje multimedialne, filmy, zajęcia praktyczne, ,,Klub Bezpiecznego Puchatka” i ogólnopolski test bezpieczeństwa.
       10. Bezpiecznie w sieci – Dzień Bezpiecznego Internetu, filmy, prezentacje multimedialne, Sieciaki.pl
       11. Oddychamy czystym powietrzem - bierne palenie – film, prezentacja, zajęcia
       i pogadanki z higienistką szkolną.

       12. Pedagogizacja rodziców na spotkaniach klasowych – pogadanki, poznanie ulotek przekazanych do programu, prezentacje multimedialne.

              Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wykazywali duże zainteresowanie tematami związanymi ze zdrowiem, prawidłowym funkcjonowaniem organizmu oraz bezpieczeństwem, uzupełniali zadania, układali rymowanki, wyciągali właściwe wnioski.  Materiały pomocnicze przekazane do realizacji programu były w pełni wykorzystane zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców.
       Program spełnił oczekiwania realizatorów. Treści programu dostosowane były do wieku uczniów, ściśle powiązane z podstawą programową w klasie pierwszej. Poprzez realizację programu jego uczestnicy zostali wyposażeni w  niezbędną wiedzę. Tematyka uwrażliwiła uczniów i rodziców na wiele czynników mających wpływ na  życie i zdrowie.
       Realizacja pozytywnie wpłynęła na rozwój uczniów.
       Prezentacja_-_Moje_dziecko_idzie_do_szkoly.pptx
      • więcej
      • Wyjazd na przedstawienie teatralne klas 1 A i B

      • 31.05.2022 20:40
      • W dniu 16 maja 2022 roku klasy 1 A i B wzięły udział w przedstawieniu teatralnym
       pt. „Lokomotywa” przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

       Przedstawienie odbyło się w MOK w Jarosławiu. Był to spektakl pełen humoru
       i zabawy. Zapraszał wszystkich na wspaniałą podróż po niezapomnianych wierszach Juliana Tuwima. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży był wyjątkowy konduktor, który wraz z kilkoma spóźnionymi pasażerami odkrywał skarbnicę żartu, dobrego humoru i nauki.
       Po drodze spotkali Zosię, niezbyt mądrego Grzesia, marzyciela Dyzia, zdenerwowanego do granic możliwości Hilarego, spokojnego staruszka i jego rzepkę, zapominalskiego słonia, oraz całe mnóstwo ptaków „śpiewających” w radiu.

       Dzięki przypomnianym wierszom dzieci poznały różnorodność otaczającego nas świata. Zobaczyły jak poeta potrafił celnie, chociaż łagodnie, drwić z niektórych stereotypów oraz ludzkich przywar. Robił to zawsze pobłażliwie i z życzliwością dla człowieka.

       Poeta poprzez wiersze uczył zrozumienia, szacunku i sympatii do świata, nawet jeśli jest inny, niż go sobie wyobrażamy. Udział w spektaklu sprawił uczniom wiele radości.
       Barbara Rut – kierownik wycieczki

      • więcej
      • ,,Zielona Ziemia” - lekcja ekologii.
      • ,,Zielona Ziemia” - lekcja ekologii.

      • 12.05.2022 18:38
      • Z okazji obchodzonego 22 kwietnia "Dnia Ziemi" dla uczestników akcji "Dzieci uczą rodziców" została przygotowana lekcja ósma ,,Zielona Ziemia", której motywem przewodnim była ochrona środowiska. Uczestnicy akcji otrzymali również do wykonania specjalne zadanie, którym było wykonanie rodzinnych zdjęć ukazujących jak dzieci wspólnie z rodzicami dbają o Ziemię.

       Lekcja_8_-_Zielona_Ziemia_(prezentacja_multimedialna).pdf

       Szkola-_Dzieci_Ucza_Rodzicow_2021-2022_Zielona_Ziemia.pdf

       ZIELONA_ZIEMIA_-_KLASA_1_A.pptx

        

       Podczas lekcji uczniowie z klas I-III dowiedzieli się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady, poznali znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka.

       Znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka
       Produkcja jednej trzeciej żywności i 90% owoców na świecie zależy od zapylania przez owady, głównie przez pszczoły Europejskie owady zapylające w ciągu roku wykonują pracę wartą ponad 20 miliardów. Aż 84 roślin uprawnych jest od nich uzależnionych. Bez udziału pszczół sektor rolniczy poniósłby nieoszacowane konsekwencje. Spadek liczebności zapylaczy niesie ze sobą spadek ilości i zróżnicowania dostępnych pokarmów dla ludzi
       i zwierząt. Od momentu kiedy umrze ostania pszczoła ludzie przeżyją na Ziemi jeszcze kilka lat i umrą z głodu.
       – Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.
       – Dzięki obecności pszczół w środowisku, rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców!
       – Niejednokrotnie owady te są jedynym czynnikiem pozwalającym na zapylenie, a tym samym przedłużenie gatunku konkretnych roślin.

      • więcej