• Na tropach przygody...

      02.07.2024

      Z okazji rozpoczęcia wakacji wybraliśmy się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. „Hachiko”.

      Widowisko  w barwny sposób zaprezentowało historię  niezwykłej przyjaźni,  która wydarzyła się prawie sto lat temu w dalekiej Japonii. Główny bohater to pies rasy akita o imieniu Hachiko, a jego  historia to dowód na to, że zwierzęta obdarzają swoich właścicieli prawdziwą miłością i pozostają z nimi do ostatnich chwil życia. 

      Ta poruszająca historia przyjaźni człowieka z psem wyzwoliła w uczestnikach wyjazdu wiele emocji  i na pewno zapadnie wszystkim na długo w  pamięci.

      Wizyta w teatrze to jedna z lepszych form spędzenia wolnego czasu.

      Zadanie dofinansowane z budżetu Gminy Pruchnik w ramach realizacji projektu "Na tropach Przygody".

     • Kampania edukacyjna „Problem wagi ciężkiej”

      21.06.2024

      Problem wagi ciężkiej to akcja informacyjno-edukacyjna, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków oraz rozpowszechnienie informacji, że jedną z przyczyn wad postawy mogą być przeciążone kręgosłupy.

      W ramach działań staramy się poinformować jak prawidłowo dobrać plecak do indywidualnych potrzeb dziecka. Adresatami kampanii są uczniowie, rodzice, opiekunowie oraz nauczyciele.

      Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zawsze jest
      w obszarze działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dlatego chcemy dotrzeć z rzetelną informacją do jak największej liczby odbiorców.

      Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z Dekalogiem lekkiego plecaka:

      DEKALOG LEKKIEGO PLECAKA

       

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

      17.06.2024

      21 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Po Mszy Św. na placu szkolnym uczniowie, absolwenci, nauczyciele, pracownicy placówki, rodzice oraz goście udali się do hali sportowej. Dyrektor szkoły – Pani Magdalena Długosz powitała znamienitych gości, wśród których byli: Ks. Prałat Piotr Kandefer, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku – Pan Marcin Trędowicz, Skarbnik Gminy Pruchnik – Pani Renata Mikłasz, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Marta Szkoła oraz emerytowany Dyrektor naszej szkoły – Pani Janina Szczepanik. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło wręczenie świadectw ukończenia szkoły podstawowej tegorocznym absolwentom, odczytanie uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym zdobyli najwyższe wyniki edukacyjne i wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom. Niezwykle wzruszającym momentem było pożegnanie odchodzących na emeryturę pracowników szkoły: Pani Lucyny Potyrały i Pana Leszka Gmyrka. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie udali się do sal na spotkania z wychowawcami.

      Wszystkim Uczniom, Pracownikom oświaty, Rodzicom życzymy spokojnych i radosnych wakacji.

     • JESTEŚMY DUMNI :)

      26.06.2024

      Z przyjemnością i niekłamaną dumą informujemy, że nasze uczennice z klasy 7 a - Weronika Bogacz i Maria Fijałkowska brały udział w III etapie PRZEDMIOTOWEGO KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO ORGANIZOWANEGO PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY.

      Weronika uzyskała tytuł FINALISTKI. Do udziału w konkursie dziewczęta przygotowywała Pani Agnieszka Olejarz.

      Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Szkolny Test Ortograficzny – „STO na 100+”

      24.06.2024

      Już po raz szósty - w celu popularyzacji zasad i wyjątków polskiej ortografii -został zorganizowany z okazji Dnia Języka Ojczystego Szkolny Test Ortograficzny „STO na 100+”.  Tegoroczna edycja została przygotowana dla uczniów klas trzecich i czwartych, a tematem przewodnim były pojęcia i nazwy geograficzne oraz hasła patriotyczne. Konkurs  przeprowadzono  w formie dyktanda zestawu wybranych wyrazów o odpowiednim stopniu trudności.

      Laureatami konkursu i zdobywcami tytułu Szkolnego Mistrza Ortografii zostali:

      - w kategorii kl. III

      1. Oliwia Czaja z kl.3 a

      2. Helena Król z kl. 3 b

      3. Marika Zarzyczny z kl. 3 a

          Filip Flis z kl. 3 b

      4. Marcelina Soliło z kl. 3 a

          Maja Woźnica z kl. 3 a

      - w kategorii kl. IV:

      1. Aleksandra Szkoła z kl. 4 b

      2. Alina Kochanowicz z kl. 4 a

      3. Natalia Kroczek z kl. 4 a

          Gabriela Bogacz z kl. 4 b

          Marcel Pich z kl. 4 b

          Maciej Halejcio z kl. 4 b

          Kacper Szkoła z kl. 4 b

          Patryk Wojtowicz z kl. 4 b

          Marcela Pieczonka z kl. 4 b

          Maciej Kędzior z kl. 4 a

          Kamil Długosz z kl. 4 a

      Dyplomy i nagrody książkowe zostały wręczone laureatom podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz zakończenia roku szkolnego.  

      Gratulujemy serdecznie!

     • Realizacja projektu ekologicznego "Jesteśmy wielką Ekorodziną" przez społeczność SP Nr 1 w Pruchniku rozpoczęta!!!

      20.06.2024

      Projekt ekologiczny "Jesteśmy wielką Ekorodziną" jest realizowany dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii”, finansowanemu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Celem projektu „Jesteśmy Wielką Ekorodziną” jest:

      1. Edukacja ekologiczna: uczestnicy projektu zdobędą wiedzę w różnych obszarach ekologii takich jak: zmiany klimatu, ochrona przyrody, ochrona środowiska naturalnego, recykling i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi. W tym celu zostaną zorganizowane warsztaty i konkursy, które przybliżą i pomogą zrozumieć wyżej wymienione problemy ekologiczne.
      2. Włączenie społeczności lokalnej w działania na rzecz środowiska. Realizacja projektu zmotywuje wszystkich uczestników do konkretnych działań na rzecz ekologii. Poprzez prace pielęgnacyjne w ogrodzie botanicznym uczniowie poszerzą wiedzę i nabędą umiejętności praktyczne.
      3. Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej w środowisku lokalnym. Realizacja projektu uwrażliwi uczestników na ekologiczne wyzwania i potrzeby ochrony środowiska. Wpłynie na zmianę postaw i nawyków w codziennym życiu.
      4. Integracja społeczności lokalnej. Nasz projekt będzie doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej oraz współpracy miedzy uczniami, nauczycielami, rodzicami i pozostałymi mieszkańcami bądź organizacjami i instytucjami. Wspólne działania ekologiczne: warsztaty edukacyjne, konkursy, gry i zabawy w plenerze sprzyjają budowaniu więzi, wzmacniają współpracę oraz motywują  do kontynuowania działań ekologicznych również po zakończeniu projektu.

      Za realizację projektu odpowiedzialni są wicedyrektor szkoły oraz opiekunowie LOP i SU.

      Projekt rozpoczął się od festynu rodzinnego zorganizowanego  ph. „Jesteśmy Wielką Ekorodziną” który był głównym wydarzeniem inicjującym działania ekologiczne. Festyn odbył się w dniu 5 czerwca 2024r. i zgromadził uczniów, ich rodziny oraz mieszkańców Pruchnika. Projekt plakatu informującego o tym wydarzeniu został namalowany przez uczennice klasy VIa w ramach szkolnego konkursu plastycznego.

      W programie festynu znalazły się następujące atrakcje:

      1. Program artystyczny.

      Uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców przygotowali program artystyczny związany z tematyką ekologicznej rodziny, która dba o ochronę środowiska naturalnego i cieszy się pięknem przyrody.

      1. Warsztaty i zajęcia praktyczne.

      W ramach festynu oraz dalszej realizacji projektu zorganizowano szereg warsztatów i zajęć praktycznych, w których uczestniczyli uczniowie różnych klas:

      • Uczniowie klas I-II przygotowywali owocowe szaszłyki, ucząc się jednocześnie o zdrowym odżywianiu oraz korzyściach płynących z jedzenia owoców i warzyw.
      • Uczniowie klas IV-VII brali udział w warsztatach kosmetycznych, podczas których produkowali naturalne mydełka i kule do kąpieli. Warsztaty te miały na celu pokazanie alternatyw dla komercyjnych produktów kosmetycznych oraz promowanie naturalnych składników. Zostały przygotowane przez nauczycielkę biologii i chemii z naszej szkoły. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
      • Uczniowie klas V uczestniczyli w warsztatach zielarskich, na których uczyli się rozpoznawania i zastosowania ziół w kuchni i kosmetyce. Poznawali także sposoby przyrządzania naparów ziołowych, co pozwoliło im zrozumieć znaczenie ziół w codziennym życiu. Warsztaty odbyły się w naszym ogrodzie botanicznym, w którym uczniowie dbają o rosnące w nim różne zioła, kwiaty i krzewy.
      • Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w plenerze malarskim pt. "W ogrodzie botanicznym". Podczas pleneru uczniowie mieli okazję namalować przyrodę, co rozwijało ich umiejętności artystyczne oraz uwrażliwiało na piękno otaczającego ich świata.

      Wszyscy uczniowie korzystali ze zdrowych soków w ekologicznych opakowaniach.

      Dla wszystkich uczniów i chętnych rodziców zostały przygotowane zdrowe gofry z owocami i domowymi konfiturami

      3. Klasowe pogadanki ekologiczne:

      Nauczyciele we wszystkich klasach przeprowadzili ekologiczne  pogadanki, zaprezentowali filmiki oraz prezentacje multimedialne na temat ochrony środowiska naturalnego. Tematyka obejmowała:

      • Znaczenie recyklingu.
      • Oszczędzanie wody i energii.
      • Wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.

      4. Przejazd Kolejką turystyczną sprzyjał uwrażliwieniu na piękno pruchnickiej przyrody naszych uczniów i ich rodziców, był nie tylko ciekawą atrakcją turystyczną ale także świetnym sposobem na poznanie walorów krajobrazowych Gminy Pruchnik. 

      5. Sportowe atrakcje dla wszystkich -  „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”

       W czasie pikniku  nie zabrakło sportowych niespodzianek, które były dostosowane do wieku i możliwości naszych dzieci. Młodsi uczniowie korzystali z dmuchańców a starsi z eurobungee. Natomiast uczniowie klas VII i VIII mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe na wojskowym torze przeszkód.

      Realizacja pikniku "Jesteśmy wielką Ekorodziną" zakończyła się sukcesem. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania, a zaangażowanie uczniów i ich rodzin było ogromne. To przedsięwzięcie  przyczyniło się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz promowania proekologicznych postaw wśród społeczności lokalnej. To jednak nie koniec naszych ekologicznych działań. Przed nami konkursy i kolejne równie ciekawe w ramach tego projektu zadania, które będziemy realizować w kolejnych miesiącach.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za zaangażowanie oraz wkład w realizację tego zadania. Dzięki wspólnym działaniom możemy tworzyć lepsze i bardziej ekologiczne jutro.

      „Niniejszy materiał powstał w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii finansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Rzeszowie”.

     • Krok przed metą

      20.06.2024

      18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 11 w Jarosławiu odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowych konkursów "Krok przed metą" organizowanych dla piątoklasistów.

      Jest nam bardzo miło, ponieważ nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca. W konkursie humanistycznym Emilia Brzuchacz z kl. 5 b i Berenika Mikłasz z klasy 5 c zdobyły ex aequo I miejsce. W konkursie matematycznym II miejsce zajął Karol Długosz z klasy 5 b, a III miejsce zdobył Rafał Olejarz z klasy 5 c.

      Serdecznie gratulujemy

     • Konkurs The Big Challenge

      17.06.2024

      W dniu 17 kwietnia 2024 r. został przeprowadzony w naszej szkole międzynarodowy konkurs języka angielskiego The Big Challenge, którego celem było zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i pogłębianie wiedzy. W konkursie wzięło udział 47 uczniów z klas 4 – 8. Najwyższe wyniki w naszej szkole uzyskali:

      Miłosz Kowalski  (klasa 8 b) - 1 miejsce w województwie  i 9 w kraju;

      Gabriel Wojtowicz (klasa 6 b) – 4 miejsce w województwie.

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • MASTER OF ENGLISH 2024

      16.06.2024

      W czerwcu, już po raz drugi w naszej szkole, odbył się szkolny konkurs przedmiotowy z języka angielskiego pt. MASTER OF ENGLISH w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Głównym celem konkursu jest umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności językowych nabytych w trakcie roku szkolnego, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, pobudzanie do twórczego, aktywnego myślenia i wyrabianie pewności siebie, umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, umiejętności pokonania stresu.  

      Tegoroczny tytuł ‘MASTER OF ENGLISH  2024’  zdobyli:

      Klasa 1 a – Michalina Jarosz

      Klasa 1 b – Aniela Mikłasz

      Klasa 2 a – Kacper Bajsarowicz

      Klasa 2 b – Michał Smalec

      Klasa 2 c – Szymon Piórkowski

      Klasa 3 a – Maja Woźnica

      Klasa 3 b – Lena Baran

      GRATULUJEMY zdobycia tytułu ‘MISTRZA ANGIELSKIEGO 2024’  i  wszystkim uczestnikom uzyskania wysokich wyników w konkursie.

     • Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025

      11.06.2024

      W najbliższy piątek 14 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2024/2025.

       

      Szkolna Komisja Wyborcza w składzie:

      1. Weronika Kiwacka z kl. 8 b – przewodnicząca
      2. Oliwia Szkoła z kl. 8 b
      3. Julia Olszańska z kl. 8 a

      przeprowadzi głosowanie na zgłoszonych kandydatów:

       

      Lista kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

      Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pruchniku

      na rok szkolny 2024/2025

       

      1. Helena Basiak z kl. 7b
      2. Weronika Bogacz z kl. 7a
      3. Justyna Kędzior z kl. 6b
      4. Maria Kulisza z kl. 6a
      5. Maria Michalska z kl. 7b
      6. Florian Olejarz z kl. 7a
      7. Laura Piś z kl. 7a
      8. Milena Pszonak z kl. 6b
      9. Szymon Wojdyło z kl. 6b

       

       

      Wybory zostaną przeprowadzone w bibliotece szkolnej w budynku B zgodnie z harmonogramem głosowania poszczególnych klas.

      Uczniowie wezmą udział w głosowaniu pod opieką wychowawców lub nauczycieli, którzy w terminie ustalonym w harmonogramie prowadzą lekcje w danej klasie.

       

       

      Przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej

      Wiktoria Kiwacka

     • OUR DREAM CAME TRUE! Nasze marzenie się spełniło! PRACOWNIA JĘZYKOWA na którą czekaliśmy!

      13.06.2024

      Już w drugim półroczu uczniowie naszej szkoły kontynuowali swoją przygodę językową w nowej pracowni do nauki języków obcych, która wyposażona jest w  następujące elementy:

      - stanowisko wykładowcy z komputerem i jednostką centralną,

      - oprogramowanie sterujące,

      - oprogramowanie magnetofonu cyfrowego,

      - nagłośnienie sali lekcyjnej,

      - pulpit słuchaczy,

      - słuchawki z mikrofonem dla każdego ucznia,

      - słuchawki z mikrofonem dla nauczyciela,

      - monitor interaktywny.

      Jako nauczyciele języków obcych prowadząc zajęcia bardzo rzadko spotykamy się z wyrównanym lub chociażby zbliżonym poziomem zaawansowania z języka obcego. Pracownia językowa Mentor jest zaawansowanym narzędziem, które ułatwia nam prowadzenie zajęć na zróżnicowanych poziomach, motywuje i zachęca uczniów do nauki języków obcych. Jest również doskonałym rozwiązaniem do nauki najważniejszych umiejętności praktycznych: rozumienia ze słuchu oraz mówienia, czyli komunikacji w języku angielskim.

      Zajęcia prowadzone w pracowni stają się ciekawsze i ,,inne’’ w porównaniu
      z tradycyjnymi. Dzieci uwielbiają zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki temu nauka staje się przyjemniejsza, ciekawsza i bardziej efektywna. Uczniowie lepiej się koncentrują oraz chętniej biorą czynny udział w lekcji.

      Dodatkowo pracownia daje nam możliwość zróżnicowania wykorzystania czasu podczas lekcji. Uczniowie mogą pracować jako jedna duża grupa,  indywidualnie, w parach, w trójkach, w czwórkach. Dzięki temu lekcja jest dynamiczna i urozmaicona. Najlepiej jest zmieniać nauczanie frontalne z różnymi formami pracy zespołowej kilkakrotnie w trakcie zajęć. Dzięki różnym rozbudowanym funkcjom pracowni językowej możemy robić takie zmiany w bardzo szybki i łatwy sposób. Nauczyciel może dowolnie łączyć osoby do danych ćwiczeń. Uczniowie mogą pracować w tym samym momencie w różnych grupach nad różnymi projektami, a nauczyciel w łatwy sposób bez poruszania się może nadzorować tą pracę.

      Uczniowie podczas nauki z wykorzystaniem pracowni językowej nie przeszkadzają sobie nawzajem w wykonywaniu poszczególnych zadań. Dzięki temu, że uczniowie pracują w słuchawkach w pracowni językowej, mogą swobodnie rozmawiać w sposób naturalny, bez ściszania głosu. To bardzo ułatwia interakcję i pozytywnie wpływa na przebieg wykonywanych ćwiczeń.

      Nauczyciel może prowadzić różne zajęcia w tym samym momencie jeśli w grupie są znaczne różnice w poziomie zaawansowania, np. uczniowie bardziej zaawansowani mogą dostawać dodatkowe zadania/ćwiczenia ze słuchu które tylko oni będą słyszeli. Dzięki temu nie będą zakłócać pracy uczniów którzy wolniej pracują i każdy uczeń będzie miał szansę na to, aby ukończyć powierzone mu zadanie.

      To tylko kilka z wielu zalet powstałej pracowni języków obcych za którą dziękujemy!

      Nauczyciele języków obcych.

     • Wycieczka do Zakopanego

      13.06.2024

      Początek czerwca to dla klasy VI b bardzo miły czas, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczniów. Tak długo wyczekiwana trzydniowa wycieczka do stolicy polskich gór- Zakopanego- dostarczyła wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć, którymi chcielibyśmy się podzielić.

      Pierwszy dzień naszego pobytu pod Giewontem przywitał nas bardzo niepewną pogodą, która pod znakiem zapytania postawiła nasze plany. Mimo obaw szczęście nam dopisało i udało się pokonać trasę z Kuźnic wiodącą Doliną Jaworzynki do schroniska Murowaniec. Tam najwytrwalsi, a było ich całkiem sporo, zdecydowali się na przedłużenie szlaku i dojście do Czarnego Stawu Gąsienicowego. W drodze powrotnej niekorzystne prognozy pogody niestety sprawdziły się i trochę zmoczył nas deszcz. Fakt ten jednak nie wpłynął w najmniejszym nawet stopniu na morale grupy i po zakwaterowaniu w pensjonacie Limba, ciepłym obiadku i małych zakupach w miejscowym sklepie energia wróciła nawet tym, którzy bardzo odczuli trudy wędrówki po górach.

      Drugiego dnia realizował się najczarniejszy scenariusz dla wszystkich turystów, którzy planują górskie wycieczki- padał deszcz. Czy ten fakt mógł zepsuć nam zabawę? Zdecydowanie nie! Po pysznym śniadanku udaliśmy się do Zakopanego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Wielką Krokiew i przespacerować się po Krupówkach. Mimo nieustannie padającego deszczu udało się nawet zrobić małe zakupy pamiątek. Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w  Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, wybudowanym przez górali jako votum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. Miłym zakończeniem tego deszczowego dnia było wodne szaleństwo na termach w Chochołowie. Niestety, gęste chmury i strugi deszczu sprawiły, ze ani na chwilę nie udało się nam w tym dniu zobaczyć górskich szczytów.

      Wszystko to, co kapryśna aura odebrała nam topiąc góry w strugach deszczu, udało się odzyskać ostatniego dnia naszej wycieczki. Ach, co to był za piękny dzień! Wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch to jak trzęsienie ziemi w filmach Hitchcocka, a później napięcie już tylko stopniowo rosło! Wędrówka w chmurach  szczytami górskimi z Kasprowego Wierchu przez  Przełęcz pod Kopą Kondracką do schroniska na Kalatówkach była niesamowitą wręcz okazją do podziwiania piękna najwyższych szczytów górskich Tatr. Nie była to trasa łatwa i kosztowała nas wiele wysiłku. Chociaż zmęczenie dawało się nam we znaki daliśmy radę, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dzisiaj już wiemy, że wszystko to co piękne i wartościowe wymaga pewnych poświęceń i wysiłku. Tak właśnie jest ze zdobywaniem górskich szczytów- włożony trud wraca do nas w postaci pięknych widoków i wewnętrznej satysfakcji, że udało się pokonać własne słabości.

      Droga powrotna do domu minęła nam bardzo szybko. Z jednej strony cieszyliśmy się, że wracamy i będziemy mogli podzielić się wrażeniami z najbliższymi, z drugiej strony żal było kończyć ten radosny czas wspólnej zabawy i integracji. Liczymy na to, że kolejna nasza klasowa wyprawa będzie równie udana, a może jeszcze lepsza i … dłuższa.

     • GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      12.06.2024

      17 maja 2024 roku  w naszej szkole odbyła się 8. edycja gminnego konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych. Głównym celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania językiem obcym, kulturą krajów anglojęzycznych, motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych, a także integracja młodzieży. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych..

      W konkursie wzięło udział 30 uczniów z terenu naszej gminy. Zwycięzcami zostali:

      w kategorii klas V

      I miejsce – Kacper Szymański-Galas - SP w Rozborzu Długim 

      II miejsce – Berenika Mikłasz - SP Nr 1 w Pruchniku

      III miejsce – Szymon Szkoła -  SP Nr 1 w Pruchniku

      w kategorii klas VI

      I miejsce – Gabriel Wojtowicz - SP Nr 1 w Pruchniku

       II miejsce – Liliana Jedlińska - SP Nr 1 w Pruchniku

      III miejsce – Jan Jasiłek -  SP  w Kramarzówce

      wyróżnienie – Kamila Bogdanowicz - SP Nr 1 w Pruchniku.

      Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom oraz składają serdeczne podziękowanie nauczycielom, którzy przygotowali uczniów.

      Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

     • Ach, co to była za wycieczka...

      12.06.2024

      12 czerwca 2024 r. klasa 2 c wybrała się na bardzo ciekawą wycieczkę do Zagórza oraz Glinnego. Pierwszym punktem wycieczki były ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Aby tam dotrzeć, musieliśmy pokonać kilometrową trasę, pod górkę, podziwiając malowniczy krajobraz oraz wzbogacając swoją wiedzę przyrodniczą. Gdy wreszcie dotarliśmy na miejsce, poznaliśmy historię klasztoru oraz krążące legendy o tym pięknym i wręcz magicznym miejscu. Kolejnym punktem wycieczki była „Piernikowa chata”. To niezwykłe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na początku wcieliliśmy się w role czarownic. Ubierając stroje Baby Jagi, zrobiliśmy sobie sesję zdjęciową na miotle. Następnie ruszyliśmy śladami Jasia i Małgosi i weszliśmy do chaty,
      w której czekało na nas mnóstwo atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od izby Baby Jagi, pełnej ksiąg z magicznymi przepisami, szafą wypełnioną eliksirami oraz stojącym potężnym garnku, do którego mogliśmy wejść i zrobić sobie zdjęcie. Kolejne zadanie było dla odważnych, a polegało na wejściu do pieca. Był ciemny i ciasny, a na ścianie widoczny był ogień oraz Ognik, który przemawiał do dzieci i zadawał im różne pytania. Następnie przeszliśmy do komnaty wypełnionej złotem i klatką z pięknym tronem. Jednak to nie był koniec wrażeń. Najlepsze było dopiero przed nami. Ruszyliśmy do ciemnej komnaty
      z latającymi miotłami. Każdy uczeń mógł poczuć się naprawdę jak prawdziwa czarownica. Lecąc na miotle, pokonywaliśmy wiele przeszkód i dążyliśmy do mety. Aż szkoda, że tak krótko trwała ta podróż. Gdy już ochłonęliśmy, czekała na nas słodka niespodzianka. Uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których dzieci samodzielnie robiły pierniki. Następnie mieliśmy czas dla siebie. Bawiliśmy się na placu zabaw. Na koniec zjedliśmy przepyszne gofry z nutellą i musem malinowym.

      Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy się z Piernikową Chatką, ale wszyscy oświadczyliśmy, że jeszcze tu wrócimy. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
      Z nostalgią wspominamy przeżyte przygody, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

     • W stolicy...

      12.06.2024

      W dniach 28- 29 maja uczniowie klasy 7 b, 5 b  spędzili aktywnie czas na wycieczce w Warszawie.

      Odkrywanie  stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po zespole pałacowo- parkowym Łazienki. Następnie przeszliśmy  Traktatem Królewskim  na  Starówkę,  pod Zamek  oraz pomnik Małego Powstańca.        Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, odwiedziliśmy mogiły naszych narodowych bohaterów: „Zośki”, „Rudego”, i „Alka”.

      W teatrze Buffo  obejrzeliśmy musical „Romeo i Julia” na motywach tragedii  Wiliama Szekspira z librettem Janusza Józefowicza  i muzyką  Janusza Stokłosy.  W drugim dniu  najmłodsze uczestniczki wycieczki  z klas czwartych  miały okazję uczestniczyć  w nagraniu do audycji  „Cztery pory roku” programu 1. Polskiego Radia. Przyjemny  spacer  z przewodnikiem po PGE Narodowym zakończył zwiedzanie Warszawy. W drodze powrotnej oddaliśmy się tropikalnej zabawie w Parku wodnym Suntago.

      Wyjazd należał do bardzo udanych.